مهران محمدنژاد ميرجانى،  نامى بزرگ در صنعت قهوه ايران است ، اولين قهرمان ملى باريستا ايران ، اولين سفير قهوه از ايران در جهان ، عضو ارشد هيئت علمى باريستا ايران

مهران در  ١٣٦٥/٠٦/٢٨  در خانواده اى هنر دوست در جنوب ايران  متولد شد ، تحصيلات او  در رشته مهندسى نرم افزار  است ، اما میل به رقابت او باعث شد  در رشته هاى ورزشى مانند فيتنس و موتور سوارى به فعالیت بپردازد و بارها عناوین متعددی را کسب کند ، مهران در اواسط تحصيل به دليل شور و اشتياقى كه نسبت به صنايع غذايى داشت ، زندگی خود را تغییر داد و اولين كافى شاپ خود را در سال ٢٠٠٧ در شهر بندر عباس به نام "كافه ياسى" افتتاح نمود .

علاقه او به این رشته از صنايع غذایي  باعث شد که او هر روز  به دست آوردهاى بيشترى در اين زمينه برسد ، براى به روز بودن در این صنعت دوره هاى علمى زيادى را در ايران و كشورهاى تركيه ، امارات نزد اساتيد مطرح جهانى گذراند  پيش از انكه در ايران زمزمه اى از مسابقات ملى باريستا ايران به گوش برسد ، او با عشق به علم قهوه در اين زمينه به پيشرفتهاى چشمگيرى دست يافت.

پس از بازگشايى انجمن باريستا ايران توسط محمد آقا محمد خانى ،  مهران  به عضويت اين انجمن در ايران در آمد و با استفاده از فرصت علمى به وجود آمده  توسط انجمن باريستا ايران  او هر روز موفق به كسب مهارتها و تجربيات بيشتر در سطح بسيار بالا و حرفه ای در این رشته شد.
 
عشق به هيجان ، آدرنالين، قهرمانى ، ارتقا سطح علمى و اين قبیل فاكتورها باعث شد كه از اولين مسابقه در اين صنعت ، مهران وارد مسابقات شود و هر بار افتخار جديدى براى خود و صنعت قهوه ايران به ارمغان بياورد .

از تحولاتى كه مهران با حضورش در مسابقات بر صنعت قهوه ايران گذاشت ، مي توان به ، اوصول پرزنتيشن حرفه اى ، نحوه علمى درست كردن سيگنيچر درينك ، پوشش باريستا و استفاده از قهوه تخصصى اشاره كرد ، لازم به ذكر است  كه مهران محمد نژاد اولين باريستا ايرانى است كه قهوه تخصصى را در ايران معرفى و پرزنت كرد ، تا پيش از آن هيچ كس در ايران از قهوه تخصصى اطلاعاى نداشت .
 
مهران مي گويد كه واقعأ خوشهالم كه باعث چنين رشد و پيشرفتى  در كشور شدم چرا كه چهره مسابقات ديالوگ ها ، قهوه مصرفى و ... بخشهاى بزرگى را تحت تاثير قرار دادم و به سمت موج سوم قهوه هدايت كردم  و اين باعث افتخار من است .

مهران به عنوان اولين قهرمان ملى ايران ، اولين سفير قهوه ايران بايد به مسابقات جهانى باريستا در  سياتل آمريكا مي رفت اما با رد درخواست ويزا او و تيم ملى ايران در كنسولگرى ايالات متحده در انكارا ، كل تيم ايران نا اميد از حضور در رقابتهاى جهانى به تهران باز گشت ، اما از انجايى كه مهران حاضر نبود تسلیم شود و شانس خود را براى حضور در مسابقات باريستا جهان از دست بدهد ، تسليم نشد و دوباره با تلاش مضاعف و با كمك جمع كوچكى از دوستان موفق به دريافت ويزا ايالات متحده در ايروان ارمنستان شد.

تنها 9 روز قبل از شروع مسابقات جهانى ، اما به تنهایى ، او نمي توانست هيچ هم تيمى در رقابت جهانى به همراه داشته باشد ، اما شخصيت كاريزماتيك و قوى او باعث شده بود با اين شرايت هم به مسير ادامه دهد ، مهران واقعأ به تنهایى سردمدار قهوه ايران در رقابتهاى جهانى بود  و اين عشق و شور مهران دور از ديد جهان قهوه نماند و باعث شد توجه جامعه جهانى صنعت قهوه به ايران و پتانسيل بالا در اين رشته جلب شود .

او با سخت ترين شرايط به مقام ٤٠ از ٤٩ كشور و تيم حاضر در رقابتها دست يافت ، بالا تر از كشورهایى مثل آلمان ،بلژيك و تركيه . مهران محمد نژاد باعث افتخار ملى حاضران در صنعت قهوه كشور بود و بخاطر تصويرى كه او از شور و اشتياق جوانان ايرانى در ذهن فعالان و توليد كنندگان اين  صنعت  ساخت توانست قراردادهاى تجارى زيادى را در این صنعت به سرانجام برساند ، صنعت قهوه ايران به مهران محمد نژاد افتخار مي كند. بعد از اين رویداد تعداد نمايندگان و شركتهاى توليد كننده خارجى در ايران به سرعت بالا رفت و صنعت قهوه ايران به سرعت در حال پيشرفت به جلو بود .
 
مهران بعد از مسابقات جهانى سياتل کشور امریکا به تهران بازگشت و اولين دوره باريستا كاليبريشن را در تاریخ ٠٨/١٤/٢٠١٥ ايران برگزار كرد ، تيم قهوه ايلى ايتاليا با هدايت و مربيگرى مهران توانست به مقام نخست در اولين مسابقات True Artisan Café  ٠٦/١٧/٢٠١٥ در ايران دست پیدا کند ، در اولين مسابقات ملى جزوه/ايبريك ايران در ٠٢/٠٥/٢٠١٦ موفق به كسب مقام نايب قهرمانى ايران شد، داورى مسابقات حرفه اى ، برگذارى كلاسهاى معرفى قهوه در شهر هاى مختلف ايران و......

مهران تجربيات خود را با ديگر فعالان اين صنعت در ايران به اشتراك گذاشت ، اما در ٠٦/١٠/٢٠١٦ دوباره به سياتل آمريكا باز گشت، براى دنبال كردن هدف اصلى يعنى قهرمانى مسابقات باریستای جهان ، او  مي گويد براى قهرمانى در مسابقات جهانى بايد فاكتورهاى گوناگونى داشته باشم از جمله :

- توانايى صحبت كردن به زبان انگليسى در سطح بالا .
- دسترسى به قهوه هاى گوناگون
- شركت در نمايشگاه هاى تخصصى اين صنعت .
- تكنولوژى روز ، گفتگو جهانی با ديگر فعالان اين صنعت .
و بسيارى ديگر از فاكتورهاى  قهرمانى ، البته دست یافتن به مباحث بالا کمی سخت است ولی با تلاش و ممارستی که از خود می شناسم به آن دست پیدا خواهم کرد.
او مي گويد در حال حاضر مشغول به كارهاى تحقيقاتى  در اين زمينه هستم و در كالج ادموند مشغول خواندن زبان انگليسى و مدیریت بازرگانی هستم ، همچنين عضو فعال هيئت علمى انجمن باريستا ايران هستم ،  هدف ما كمك به بالا بردن سطح زندگى تمام مردم جهان است تمام كسانى كه در جهان قهوه مي نوشند و نه فقط قهرمانى زيرا آن به تنهاى گذراست.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شبکه های اجتماعی

ما را دنبال کنید!

 

 

آپارات  فیس بوک  اینستاگرام  تلگرام  توییتر  فروشگاه

درباره ما

ایران لته آرت مجله اینترنتی دانش قهوه

سایت ایران لته آرت در اردیبهشت ماه سال 1394 با هدف معرفی باریستای ایرانی فعالیت خود را آغاز نمود و در نظر دارد تا جامعه باریستایی ایران را توسط هموطنان عزیز مورد نقد و بررسی قرار دهد.

برای شما باریستا عزیز یک صفحه اختصاصی طراحی و این امکان را به شما می دهیم تا با اشتراک گذاشتن لینک خود نظرات کاربران و مشتریان را در مورد نحوه سرویس دهی و عملکردتان بدانید.


info@iranlatteart.com 

021-88924452

0912-6049270 - 0919-9797956