پای حرفهای مدیر اجرایی مسابقات بارتندینگ ایران بنشینیم.

 

 

این مطلب حاصل گفت و گوی کوتاهی با جناب آقای سروش فتوت، مدیر برگزاری مسابقات بارتندینگ ایران است تا ما به عنوان رسانه ای در صنعت غذا و نوشیدنی، اهداف و چگونگی برگزاری این مسابقه را به اطلاع افراد علاقه مند برسانیم و گامی در جهت توسعه و پیشرفت نوشیدنی های سرد برداشته باشیم.

  • :« در اول در مورد مجموعۀ برگزار کنندۀ این مسابقات و اهدافشان توضیحی می دهید؟»

+ :« مجموعه ای که مسؤول برگزاری این مسابقات است، مجموعه و آموزشگاهی دانش بنیان است که عمدۀ فعالیت آن به آموزش و اتصال آن به خدمات تغذیه ای مربوط می شود. همانطور که بهتر می دانید، یکی از گرایش ها و شاخه های بسیار مهم خدمات تغذیه ای، نوشیدنی ها و سرویس های بار سرد است. ما در حوزه های قهوه و غذا فعالیت ها و قدمت بسیار زیادی نسبت به نوشیدنی های سرد داریم و نگاه تخصصی در آن خیلی کم است. این گروه آموزشی، زمانی که با اصحاب دیگری در این صنعت مانند جناب آقای هادی ذکایی آشنا شد، در نظر گرفتیم که افراد بیشتر و علاقه مندان را به طرف این حوزه دعوت کنیم که اولین دورۀ این مسابقات در سال 1395 در شهر اصفهان شکل گرفت و خدا را شکر که در مدت کوتاهی توانستیم افراد بسیار زیادی را هم، به این صنعت علاقه مند کنیم. ما دو مبحث داریم. یکی فرهنگ غنی ایران و متد هایی که بر پایۀ نوشیدنی های ایرانی زده می شود، و دیگری متد تخصصی است که مبحث اصیل آن بارتندینگ می شود و ما علم وارداتی آن را از مدرسۀ بارتندینگ اروپا اخذ کرده ایم. مجموعه ها و تیم های بسیاری در دنیا در حال فعالیت در این صنعت هستند و ما به دلیل ممنوعیت الکل در ایران، کمی از این فعالیت ها دور می شویم ولی ما توانستیم بعد از سه سال فعالیت در کنار خیلی دیگر از افرادی که علاقه مند هستند و کار می کنند، سه دوره از این مسابقات را در اصفهان برگزار کنیم و با کمک شرکتها، داور ها، شرکت کننده ها و افراد دیگری که تشریف می آورند، سطح کیفی آن را بالا تر ببریم. امسال مسابقات در کنار نمایشگاه گردشگری، در سالن همایش ها برگزار می شود که در روز اول، تخمینی که زده شده، بیست نفر از شرکت کننده ها مسابقه دهند و در روز چهارم، شش نفر در فینال به مسابقه بپردازند و نفرات برتر، جوایز نقدی و غیر نقدی دریافت می کنند. با برگزاری مسابقات در کنار کلاس های آموزشی و سمینار ها و در نهایت زحمتی که شما برای بازتابش و تولید محتوا می کشید، می توانیم کافه ها که مقصد گردشگری هستند و بخش عظیمی از سبد غذایی و سلامت خانواده ها را پوشش می دهند را به درستی راهنمایی کنیم و در نهایت حتی از بیماری هایی که حاصل از اشتباه عمل کردن در صنعت نوشیدنی ها  هستند، جلوگیری کنیم. جهت دیگر این جریان به کار آفرینی با ورود علم و تخصصی نگاه کردن به موارد تخصصی منجر می شود. امیدورام در نهایت، با اینکه مکان برگزاری اصفهان است، تمام ایران این جریان را حمایت کنند. همانطور که جریان و صنعت قهوه به بلوغ نسبی رسیده است، صنعت نوشیدنی های سرد هم به همین ترتیب به پیشرفت برسد.»

  • :« در مورد مراحل مسابقه و چگونگی داوری ها توضیحی می دهید؟»

+ :« در مرحلۀ اول یا مقدماتی هر شرکت کننده فرصت دارد که در مدت زمان هفت دقیقه، دو نوشیدنی یکسان بر پایۀ مواد طبیعی برای داوران ارائه کند. این نوشیدنی ها از نظر طعم، رنگ، درک بصری و خلاقیت مورد بررسی قرار می گیرند. یک داور بر روی مبحث تکنیکال یا فنی تمرکز دارد؛ یعنی یک شرکت کننده باید بر پاکیزگی و اصول و متد ها تمرکز کند و داور تکنیکال این موارد را در فرد مورد بررسی قرار می دهد. یک داور سایه وجود دارد که تمام پارامتر هایی که شرکت کننده باید رعایت کند را ارزیابی می کند و در نهایت نوشیدنی را از نظر حسی ارزیابی می کند و به داوران فنی، حسی و سرداور کمک می کند. شرکت کننده با دو نوشیدنی توسط دو داور حسی و سرداور مورد بررسی و آزمون قرار می گیرد. در مرحلۀ نیمه نهایی هم افراد باید مانند مرحلۀ مقدماتی، دو نوشیدنی سرد ارائه دهند. در مرحلۀ نهایی یا فینال که افراد شرکت کننده شش نفر خواهند بود، تعداد نوشیدنی ها سه تا می شود که باید در ده دقیقه آماده شوند. فرد شرکت کننده در فینال باید سه نوشیدنی برای دو داور حسی و یک سرداور آماده کند. در روز بیست و نهم و سی ام خرداد ماه مرحلۀ مقدماتی با مسابقۀ 20 نفر از شرکت کننده ها، روز سی و یکم مرحلۀ نیمه نهایی با مسابقۀ 10 نفر و روز یکم تیرماه مرحلۀ فینال با مسابقۀ 6 نفر از فینالیست ها انجام می گیرد. شرکت کننده ها از استان های مختلف و سراسر خود استان اصفهان شرکت کرده اند و لیست اسامی داوران هم موجود هست.

  • :« به نظر شما چه چیزهایی نیاز است تا صنعت نوشیدنی ها سرد در ایران با وجود محدودیت های بسیار خودش به پیشرفت برسد؟»

+ :« اگر بخواهیم پیشرفت را بررسی کنیم، کشور های پیشرفته برای امر پیشرفتشان اول کار فرهنگی و فرهنگ سازی کرده اند. بخشی از کار فرهنگی انجام امور مطالعاتی است تا که فرهنگ تخصصی اش را افزایش دهند. اگر بخواهیم این صنعت را پیشرفت بدهیم، باید کار مطالعاتی انجام بدهیم، باید افراد کارشناس و دلسوز منابع مختلف را که به زبان انگلیسی یا به زبان های دیگرند را ترجمه کنند. گروه تشکیل شود تا در نهایت کورس ها و دوره های استاندارد برگزار بشود. این اولین و مهمترین قدم برای استاندارد سازی حیطۀ کاری افرادی است که در این زمینه فعالیت می کنند تا در نهایت به افراد تازه کار هم منتقل بشود. این یک همدلی و کارگروه مستمر را می طلبد که متأسفانه در ایران بحث کار تیمی خیلی جدی تلقی نمی شود. در واقع هدف هم از مسابقات همین است تا که افرادی که در این زمینه دغدغه دار هستند، دور هم جمع بشوند و مسابقات بهانه ای است که کارشناسان بیایند و دور هم جمع بشوند تا این که مرکزی تشکیل بشود. صد در صد این مرکز باید بتواند در امور مطالعاتی قوی پیش برود و این علم را به صورت ایرانی استاندارد کند. ایرانیزه شدن بارتندینگ در ایران، به صورت درست این علم را به افراد منتقل می کند. از طرفی دیگر هم وقتی که این صنعت به صورت تخصصی پیش برود، افرادی سرمایه های خود را برای این کار هزینه می کنند و در نهایت این صنعت در ایران به پیشرفت می رسد. ما باید صنعت قهوه را در ایران الگوی کاری خود قرار دهیم تا پیشرفت را رقم بزنیم. درست است که ساختار های باریستایی و صنعت قهوه هنوز هم که هنوز است خیلی درست پیش نمی رود، اما اگر از این درس بگیریم، می بینیم که باید به صورت کاملاً کارشناسی این کار را پیش ببریم تا به پیشرفت برسیم.»

 

 

 گفت و گو: احسان صرامی

25 خرداد 1397

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شبکه های اجتماعی

ما را دنبال کنید!

 

 

آپارات  فیس بوک  اینستاگرام  تلگرام  توییتر  فروشگاه

درباره ما

ایران لته آرت مجله اینترنتی دانش قهوه

سایت ایران لته آرت در اردیبهشت ماه سال 1394 با هدف معرفی باریستای ایرانی فعالیت خود را آغاز نمود و در نظر دارد تا جامعه باریستایی ایران را توسط هموطنان عزیز مورد نقد و بررسی قرار دهد.

برای شما باریستا عزیز یک صفحه اختصاصی طراحی و این امکان را به شما می دهیم تا با اشتراک گذاشتن لینک خود نظرات کاربران و مشتریان را در مورد نحوه سرویس دهی و عملکردتان بدانید.


info@iranlatteart.com 

021-88924452

0912-6049270 - 0919-9797956