در رقابت کافه داری میمانید یا میبندید

اگر به ریشه لغت کافه نگاهی بینداریم به معانی همچون همه و همه مردم بر می خوریم. پس از قرار معلوم قرار نیست که کافه جایی خلوت و ساکت باشد چرا که هویت آن در دور هم بودن و گپ و گفتگو خلاصه می شود.

اگر نگاهی به اولین قهوه خانه های ایران بیندازیم نقش جهان اصفهان را می بینیم که محلی برای تبادل نظر در باب مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بوده است، یا از سوی دیگر سنت کافه نشینی در اروپا، کافه های سرگرم کننده با میزهای بیلیارد و روزنامه در اولین کافه های وین طوری که کافه ها محلی برای بحث پیرامون موضوعات مختلف از سیاست تا شعر و هنر بوده اند، سری بزنیم به پاریس و کافه بروکوپ اولین کافه ادبی جهان که حالا بیش از سه قرن سابقه کار دارد و هنوز هم در آن به روی مشتری ها باز است.

می مانید یا می بندید؟

یک فنجان قهوه ی سرنوشت ساز

تلاش برای پرورش یک قهوه مرغوب در مزرعه، کنترل عوامل محیطی، استفاده از بهترین رستری ها و یک باریستای حرفه ای که در نهایت یک فنجان قهوه حال خوب کن تحویل ما دهد ... آیا این تمام ماجراست؟ آیا مارک قهوه، کارخانه و یک باریستا برای داشتن طعم اصیل قهوه کفایت می کنند؟

یک فنجان قهوه ی سرنوشت ساز

با گسترش شغل کافه داری با تنوع گسترده ای از وسایل و تجهیزات روبه رو هستیم. اینکه دلیل انتخاب تجهیزات بار یک کافه چیست در جواب باید بگوییم که از علاقه شخصی تا صرفا ست شدن تمام لوازم بایکدیگر می تواند دلیلی برای مشکی شدن کاپ ها، بشقاب ها و پیچر باشد! سوالی که ذهن ما را به خود مشغول می کند این است که آیا می توان ارتباطی بین این تنوع دادن ها و حس چشایی یافت؟ یا بر حسب اتفاق ممکن است که این رنگ سیاه کاپ مانعی بر سر راه دریافت صددرصد طعم اصیل یک قهوه خوب باشد؟ اگر نگاهی به مقالات و پژوهش های صورت گرفته در این زمینه بیندازیم متوجه می شویم که ماجرا نه تنها بی ارتباط نیست بلکه همه چیز از بافت، اندازه و شکل گرفته تا رنگ ظرف، بر ادراک حسی ما از عطر و طعم نوشیدنی می تواند  اثرگذار باشد! یا به عبارتی شما بیش از آن که فکر کنید می توانید کنترل بیشتری بر چگونگی طعم قهوه داشته باشید.

کار در کافه از علاقه تا اجبار

اگر کافه تان را شبیه کشتی تصور کنید، می بینید که تک تک اجزاء برعهده گیرنده وظیفه ای خاص هستند که مجموعه آن ها کنار هم باعث به حرکت در آمدن کشتی خواهد شد. از شغل شکیل و در واقع مهم باریستا بودن با تمام ظرافت ها و مهارت های مورد نیازش با جملاتی که همیشه باید در سر مرور کند (آرام بودن، همیشه لبخند به لب داشتن، خوش برخورد بودن با همه نوع مشتری حتی آنانی که خود را فیلسوفی خبره می دانند) یا اجزای دیگر کافه همانند شرح وظایف بالا بلند سالن کار (ویترس) و توضیحات کامل و طولانی که همیشه باید در چنته خود برای روز مبادا که گیر یک مشتری به اصطلاح وسواسی افتاد که می خواهد تمام شجره نامه و آبا اجدادی نوشیدنی هایتان را بیرون بکشد داشته باشد.

کار در کافه از علاقه تا اجبار

از طرف دیگر بارتندر و سرعت مثال زدنی و دقت فراوانش در طراحی و شکل دهی نوشیدنی های جدید با شناخت علمی پایه انواع نوشیدنی های سرد و ترکیب آن ها و استفاده از تکنیک میکسولوژی. یا بقیه کارکنان از جمله نیروی خدماتی (busboy)، ظرف شوی ها، هدویتر (سرپرست پیش خدمت ها)، هاستس و بقیه اجزاء هرکدام در موقعیت خود باید وظایف محوله را به در راستای رضایت مشتری به نحو احسن انجام دهند.

وقتی مخاطب شما شخصی قهوه خور باشد

به احتمال زیاد جمله ( اما اول قهوه ) را زیاد از زبان کسی که عاشق قهوه است شنیده اید یا حتی در بیوگرافی اینستاگرامشان جمله ای شبیه به (But First Coffee) را دیده اید. اما واقعا عاشقان قهوه چه کسانی هستند؟ دیدگاه آنان تا چه اندازه با دیگران متفاوت است؟ بیایید نگاهی به آن بیندازیم.

قضیه زمانی جالب تر می شود که شما با یکی از همین عاشقان سینه چاک قهوه آشنا شوید و رابطه صمیمی برقرارکنید. باید بگوییم که شما بسیار انسان خوش شانسی هستید چرا که قرار است وارد ماجراجویی در دنیای طعم شناسی شوید. شاید فکر کنید آنان افرادی عادی هستند، یا برعکس افرادی جذاب و بامزه! اما دیدگاه شما اشتباه است، عاشقان قهوه آن را با جدیت می نوشند. این روی شما هم تاثیر می گذارد و به مرور زمان شما را نیز تبدیل به یکی از دوستداران قهوه می کند.

وقتی مخاطب شما شخصی قهوه خور باشد

پیوند دیرینه قهوه و زیبایی

تاثیر دانه های جادویی قهوه و کافئین بر سلامتی برای همگان آشکار است. امروز قصد داریم به قهوه از جنبه ای دیگر یعنی همان چیزی که برایمان بسیار با اهمیت است ( زیبایی! ) نگاهی بیندازیم.

با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در علم، برندها و شرکت های زیبایی به طور روز افزون مصارف مختلفی از قهوه دارند. ولی چرا؟ به طور دقیق تر باید گفت، کافئین با توجه به خواص نفوذپذیری، با تغییر در انسداد و ضخامت پوست، علاوه بر خاصیت ضد دردی و آنتی هیستامین، در درمان وقفه تنفسی نوزادان، محصولات مراقبتی پوست، غذاها و نوشیدنی های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین مصرف موضعی کافئین با افزایش غلظت فسفو دی استراز، می تواند در درمان پسوریازیس موثر باشد.

پیوند دیرینه قهوه و زیبایی

چند نکته مهم در مورد قهوه

قهوه، این نوشیدنی محبوب که مصرف آن از سال 800 میلادی توسط بومیان آفریقا شروع شد. گزارش ها نشان می دهد بین سال های 2016 تا 2017 نزدیک به 159 میلیون کیسه قهوه در سطح جهان مصرف شده است. امروز قصد داریم نگاهی کلی به جدیدترین مقالات منتشر شده در باب قهوه و عنصر جادویی آن یعنی کافئین بیندازیم. خواهیم دید تا چه اندازه اطلاعات ما با علم همسو خواهد بود.

کافئین واقعا برای کودکان مضر است؟

از جمله مسائلی که مصرف کافئین به بار می آورد مشکلات مربوط به پوسیدگی دندان است. موضوعی که در سال 2018 تقریباً سه چهارم از کودکان آمریکایی با آن مواجه شدند. همچنین کالری زیاد آن بالاخص در نوشابه های انرژی زا باعث اضافه وزن در سنین کودکی می شود. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد ساعت های خواب و تغییر این الگوها براثر استفاده از کافئین است. بنیاد سلامت استرالیا حداکثر 11 ساعت خواب را برای کودکان و هشت تا ده ساعت برای نوجوانان توصیه می کند. حتی یک قهوه بعد از ظهر می تواند تأثیر بگذارد زیرا می تواند تا هشت ساعت در بدن دوام داشته باشد و بچه ها به دلیل اندازه کوچکتر بدن بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند.

چند نکته در مورد قهوه که باید بدانیم

معتاد یک فنجان قهوه اصیل هستید یا عاشق نشستن در کافه

اگر صاحب کافه هستید یا در آن کار می کنید احتمالا با این جمله از سمت مشتری مواجه شده اید که قهوه طعم تلخ و زننده ای دارد و این همان طعم اصیل است. تعدادی از کسانی که با چنین جمله ای موافق هستند اغلب خود را عاشق قهوه معرفی کنند و مدعی این هستند که اطلاعاتی در رابطه با قهوه دارند.

این رویکرد محافظه کارانه در مورد قهوه همیشه تقصیر مصرف کننده نیست. چرا که گاهی خود ما در این صنعت و در کافه هایمان چنان فضا و محیط را جذاب نشان می دهیم که جایی برای بهتر کردن کیفیت طعم و ارتقای حس چشایی مشتری نمی گذاریم و همین می شود که مشتری هایمان ساعت ها در کافه مشغول گپ و گفت و البته تعریف از قهوه ای هستند که شاید آنی نباشد که تصورش را می کنند.

معتاد یک فنجان قهوه اصیل هستید یا عاشق نشستن در کافه

کم نیستند کافه های مدرنی که هزینه های زیادی صرف تبلیغات و اجاره های مکان لوکسی در بهترین جای شهر می کنند ولی مدت هاست به کیفیت قهوه ای که سرو می کنند بهایی نداده اند.

اگر می خواهید در بازار بمانید، مسیرتان را کج کنید!

سال 2020، تا الان سال چالش برانگیز و متفاوتی برای صنعت قهوه و دوست داران آن بوده است. بسیاری از غول های این عرصه از جمله استارباکس در بسیاری از شعبات خود اعلام ورشکستگی کرد و بازار قهوه شاهد نوسانات زیاد قمیت ها بوده است. با این وجود، جمله معروفی می گوید: تنها نکته ثابت در زندگی همین تغییر است (هیچ چیز دائمی نیست). نکته جالب توجه این است که در حال حاضر دست افراد برای تغییر و تحول مثل سابق باز نیست. با وجود  محدودیت ها و بسته شدن های مکرر کافه ها اوضاع وخیم تر هم شد.

اگر می خواهید در بازار بمانید، مسیرتان را کج کنید!

اینکه در این زمان افراد تا چه اندازه می توانند خود را با شرایط جدید وفق دهند و دست به ابتکار عمل هایی بزنند که از سراشیبی سقوط حتمی نجات دهند نشان دهنده نکات بسیاری است. همانطور که می بینیم در بسیاری از مشاغل تغییرات محسوسی شکل گرفته است از جمله دورکاری. عده ای دچار افسردگی و عده ای از شرایط به وجود آمده به نحو احسن استفاده می کنند گویی که این ویژگی جزیی از DNA آن هاست.

مهارت های یک مدرس باریستا

اینکه اشتیاقتان به قهوه روز افزون است، دانش و اطلاعات مورد نیاز را دارید و می دانید که آماده اید که به سطح بعدی بروید تا این اشتیاق را با دیگران به اشتراک بگذارید، به دنیای آموزش باریستا خوش آمدید. مسیر پیش رو شما چالش برانگیز، پر از روزاهای خوب یا ناامید کننده و در نهایت بسیار باارزش است. افرادی را به یاد آورید که در مسیر باریستا شدنتان همیشه الهام بخشتان بودند، اکنون نوبت شماست که الهام بخش دیگران شوید.

چرا که به احتمال زیاد نمی خواهید شبیه مدرسانی باشید که حتی جالب ترین موضوعات را به مانند مردمانی از مریخ به شما آموزش می دهند و کاری می کنند که آرزویتان کنار گذاشتن همه چیز و بی علاقگیتان به این حرفه شود. پس در ابتدا بزرگترین چالش پیش روی شما تبدیل شدن به یکی همان مربیان رویایی است نه یک مربی به طور فجیعی خسته کننده. 

یک مدرس یاد می دهد! سخنرانی نمی کند: آموزش (Training) انتقال دانش و مهارت از فرد به فرد دیگر است. این یک تعریف ساده ولی بسیار مهم است. مدرس باید توانایی انتقال مفاهیم و فن بیان قوی داشته باشد. به عنوان مدرس شما باید دانش قهوه را داشته باشید، اما در کنار آن باید توانایی انتقال این دانش را نیز داشته باشید.

مهارت های یک مدرس باریستا

آیتم های جذاب بار سرد کافه

آیتم های جذاب بار سرد

با گرم شدن هوا، بازار نوشیدنی های سرد به سرعت رشد پیدا می کند. از انواع اسموتی های میوه ای گرفته تا لیمونادها و انواع قهوه های سرد. همین امر مشتریان تشنه تست کردن نوشیدنی های با طراوت و طعم اصیل تر را به سمت خود می کشاند. طبیعی است مشاغل خدماتی که حاضر به ریسک کردن و بیرون آمدن از دایره امن منوی سنتی خود نیستند دیر یا زود توان رقابت را از دست می دهند.

آیتم های جذاب بار سرد کافه

 اما در رابطه سرو نوشیدنی های سرد یا گازدار و اینکه چگونه می توان این کار را با سود بیشتر همراه کرد، در ادامه توضیحاتی خواهیم داد. صحنه ای که در کافی شاپ ها شاهد آن هستیم، انبوهی از قوطی های نوشابه گازدار با نام های تجاری مختلف است. برآورده شدن تقاضا برای نوشیدنی های سرد و خنک با یک منوی برنامه ریزی شده نه تنها سودآور خواهد بود بلکه هیجان زیادی را در مشتری ما به بار خواهد آورد. تحقیقات در زمینه سلامت نشان دهنده علاقه زیاد افراد زیر 30 سال به نوشیدنی های سرد و گازدار است. با توجه به این میزان علاقه می توان مصرف کنندگان را از نوشابه های الکلی و قندی به سمت گزینه های سالم تر و تازه تری هدایت کرد. افرادی که در زمینه های بار سرد اطلاعات و تجربه دارند به خوبی می دانند که دامنه این نوشیدنی ها بسیار وسیع است.

یک منوی کافی شاپ قوی، با کمترین میزان هدر رفتن مواد

داشتن قهوه منحصر به فرد، ممکن است همانند قلب جایگاه بزرگی در کافه شما داشته اما یک کافی شاپ خوب همچنین دارای یک منوی غذایی است که مشتریان را ترغیب به ماندن بیشتر می کند. یک منوی خوب با طراحی خاص خود می تواند به ایجاد شهرت شما کمک کند و از سمت دیگر سود دهی شما را چندین برابر کند. همانطور که می دانیم خیلی از اقلام غذایی می تواند گران باشند و از همه بدتر به سرعت منقضی شوند.

یک منوی کافی شاپ قوی، با کمترین میزان هدر رفتن مواد

برای جلوگیری از هدر رفتن مواد و  کسب سود، در ادامه تعدادی از نکات کاربردی برای طراحی منوی غذایی کافی شاپ را آورده ایم. داشتن یک منوی کوتاه و ساده بهترین سیاست است: هرچه منوی شما طولانی تر و پیچیده تر باشد احتمال هدر رفتن مواد و در نتیجه تولید زباله بیشتر است. یک منوی کوتاه تهیه کنید، سپس به کارمندان خود آموزش دهید تا آنها بدانند که چگونه می توان هر مورد را به خوبی تهیه کنند.