تسلیم قهوه بد نشو! حتی در محل کار

تسلیم قهوه بد نشو! حتی در محل کار

روز اول مدرسه خود را به یاد دارید؟ صحنه جدایی از والدین قطعا برای بسیاری از ما دراماتیک بوده است. روز اول کاریتان چطور؟ چقدر طول کشید تا با همکاران جدید آشنا شوید و گذراندن ساعت ها کار در کنار قهوه عزیز! اینکه چطور یادگرفتیم در مدرسه بدون حضور پدر و مادر خود کنار بیاییم، آیا باید به این هم عادت کنیم که بدون یک قهوه باکیفیت در دفتر کار بیدار بمانیم؟ هرگز!

ما در تلاشیم که همواره تسلیم قهوه بد نشویم. ممکن است بگویید: من برای بیدار ماندن در این شغل کسل کننده به قهوه نیاز دارم، بنابراین باید خیلی سریع آن را بنوشم. من زندگی کاری خود را وقف کشف روشهای جدید و نوآورانه برای نوشیدن قهوه با کیفیت در محیط دفتر کرده ام. قبل از اینکه شرح سفر خود در زمینه نوشیدن قهوه با کیفیت در محل کار را ارائه دهم، بگذارید ابتدا شما را از نوشیدن آبغوره (اصطلاح طعنه آمیز به قهوه بی کیفیت) دفتر منصرف کنم.

به نظر شما آرت روی لاته مهم است؟

به نظر شما آرت روی لاته مهم است؟

یک مفهوم را هرگز نباید فراموش کرد: یک قهوه بی کیفیت را نمی توان با آرت(Art) شگفت انگیز  حفظ کرد، اما یک آرت ضعیف را می توان با یک قهوه شگفت انگیز نجات داد! نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا آرت روی لاته هنوز یک ضرورت است؟ آیا آرت چیزی به ارزش قهوه اضافه می کند یا برعکس باعث کاهش ارزش کیفی قهوه می شود؟

بسیاری از صاحب نظران بر این باورند که این هنر هنوز هم از مهارت های مهم یک باریستا (درکنار تسلط بر نکات اساسی حرفه خود) محسوب می شود. ما تعدادی از دلایلی که برای مهم دانستن این هنر ذکر می شوند را در ادامه مورد بحث قرار داده ایم. لاته یک نوشیدنی عمدتا بر پایه اسپرسو و شیرگرم است که مواد تشکیل دهنده آن شامل یک سوم اسپرسو، دو سوم شیر گرم و مقداری فوم است.

تصور می کنید به کرونا مبتلا شده اید؟ قهوه بو کنید

شنیدن این خبر برای همه خوش آیند است بخصوص در فصلی مانند زمستان که یک فنجان قهوه می تواند خستگی را از تن بیرون کند (چه برسد به بیماری!). در این شرایط سخت که بهترین پناهگاه در خانه ماندن است چه چیزی بهتر از این؟ اگر نگاهی دقیق به قهوه و رایحه معطرش بیندازیم شاید بتوان از آن به عنوان ابزاری برای تشخیص یکی از فاکتورهای بیماری کرونا یعنی از دست دادن حس بویایی استفاده کرد!

در جدیدترین مطالعات انجام شده توسط مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری ایالات متحده آمریکا، عدم حس بویایی و چشایی یکی از رایج ترین علائم کووید-19 مشخص گردیده است. این در حالی است که اکثر تحقیقات انجام گرفته نشان داده اند که نزدیک به 50 الی 80% کسانی که تست کرونای آن ها مثبت شده حس بویایی و چشایی خود را هم از دست داده اند. نکته ای که در همان ابتدا باید به آن اشاره کرد این است که مصرف نوشیدنی یا غذاهای گرم برای پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری بارها توسط سازمان جهانی بهداشت و اخیرا توسط سازمان یونیسف با صراحت رد شده است و در این باره جمله معروف (چیزی که می تواند از شما محافظت کند رعایت فاصله اجتماعی است نه مصرف نوشیدنی های گرم) را اذعان کرده اند.

درست است که مصرف نوشیدنی های گرم باعث تسکین علائم بیماری می شود، اما جنبه پیشگیری ندارند! باید بدانید که ویروسی که وارد بدن شده است دیگر در برابر دمای شدید مصون است.

تصور می کنید به کرونا مبتلا شده اید؟ قهوه بو کنید

دمای بدن انسان در حدود 37 درجه سانتیگراد است که برای تکثیر و شیوع ویروس مناسب است. پس از تلاش بیهوده برای مصرف بیش از حد مایعات داغ و غذاهای گرم خودداری کنید چرا که بعید است که بتوان دمای مجاری تنفسی خود را با سرکشیدن نوشیدنی های داغ، آن چنان افزایش دهید که باعث نابودی ویروس های ساکن در سلول ها شود.

اما از سوی دیگر نوشیدنی همچون قهوه می تواند در زمینه تشخیص فقدان حس بویایی کمک شایانی بکند. طبق تحقیقات صورت گرفته اکثر افرادی که حس بویایی خود را از دست داده اند در نهایت پس از طی کردن دوره درمان حس بویایی خود را به دست خواهند آورد. نکته ای که اخیرا به آن رسیده اند این است که این بیماری فقط لایه ای از سلول های بینی را تحت تاثیر قرار می دهد که بعد از حدود 14 روز بهبود پیدا می کند اگر چه این بهبودی نسبی است و در افراد مختلف متفاوت است.

جدیدا پزشکان توصیه می کنند که افراد بدون علامت ویروس که به قهوه دسترسی دارند می توانند قهوه را بو کنند چرا که این کار یک روش ساده برای تشخیص از دست دادن حس بویایی است.

تصور می کنید به کرونا مبتلا شده اید؟ قهوه بو کنید

برای اینکار می توانید مقداری قهوه تازه را در منزل آسیاب کنید و تست حس بویایی را انجام دهید و بو کنید. به گفته جیمز شووب، پروفسور دانشگاه تافنس اگر پس از انجام این تست متوجه شدید که در تشخیص رایحه قهوه یا دیگر رایحه ها مشکل داشتید، بهتر است که یک سری آزمایشات را انجام دهید تا مطمئن شوید که سالم هستید چرا که قهوه همواره به علت رایحه خوش و تقویت نورون ها مورد توجه متخصصان بوده است و امروزه به عنوان ابزاری برای تشخیص خانگی این بیماری مورد توجه قرار گرفته است.

دلیل تاکید پژوهشگران به این مساله این نکته است که هنگام جویدن غذا، مولکول ها از لبه حفره بینی بالا می روند تا به گیرنده هایی در بالای بینی برسند، در همین راستا اگر حس کردید که برای مثال قهوه هیچ طعمی را ندارد در واقع حس بویایی خود را از دست داده اید. این آزمایش در مقیاس دقیق تر و البته بزرگتری انجام شد و در نتیجه محققان در مجله پزشکی BMJ انگلیس پزشکان را به استفاده از قهوه به عنوان ابزار تشخیصی بیماری کووید-19 تشویق می کنند. محقق برزیلی (سوفیا مرملشتاین) در تجربیات روزانه خود چنین بازگو می کند که بعد از از دست دادن حس بویایی اش به مدت دو روز، متوجه شد که به ویروس کرونا مبتلا شده است.

تصور می کنید به کرونا مبتلا شده اید؟ قهوه بو کنید

نکاتی که در این زمینه نیاز است بدانید این است که بو کردن قهوه یک روش علمی تشخیصی کاملا بدون نقص نیست. پس آن را با یک آزمایش کامل کلینیکی اشتباه نگیرید. هرچند از دست دادن حس بویایی می تواند یکی از بهترین پیش بینی کننده تشخیصی مبتلا شدن به بیماری کرونا باشد. یکی دیگر از نکاتی که اخیرا محققان به آن پی برده اند این مساله است که عدم از دست دادن حس بویایی به معنی مصون بودن از بیماری کووید-19 نیست. پس اگر امروز صبح در حالی که مشغول خوردن قهوه صبحگاهی خودتان هستید و عطر خوش قهوه تمام فضای خانه را پر کرده بود می توانید به این نتیجه برسید که امکان بیمار بودن شما کم است و از سوی دیگر ممکن است همچنان شما به SARS-COV-2 آلوده هستید اما حس بویایی خود را از دست نداده اید.

ترجمه و برگردان از وب سایت dailycoffeenews.com

دستگاه قهوه ساز خانگی محبوب شما کدام است؟

امروزه انواع مختلفی از دستگاه های قهوه ساز خانگی در بازار موجود است. از دستگاه های گران قیمت اسپرسوسازها گرفته تا انواع دستگاه های دم آوری. بحث های زیادی در مورد اینکه کدام یک بهتر است وجود دارد. برای کسانی که تجربه استفاده از آنها را ندارند، دشوار است که تصمیم بگیرند کدام دستگاه مناسب شما است.

دستگاه قهوه ساز خانگی محبوب شما کدام است؟

طعم اولین قهوه ای که خوردید را به یاد می آورید؟

اینکه اکنون به مرحله ای رسیده اید که به راحتی طعم قهوه در دهانتان شما را به یاد بادام تلخ، گل رز یا حتی کشمش سیاه می اندازد بسیار عالی است چرا که نشان می دهد شما یک قهوه خور حرفه ای هستید! اما کمی به عقب برگردیم. طعم اولین قهوه ای که خورده اید را به یاد می آورید؟ آن زمان چه فکری می کردید؟ بسیار متبحرانه طعم ها را از هم تفکیک می کردید یا صرفا فکر می کردید قهوه یک نوشیدنی تلخی بیش نیست؟

همه ما می دانیم که از شیوه ای که قهوه را دم می کنیم، نوع قهوه ای که در دسترس داریم، تا ارتفاعی که دان قهوه رشد کرده است در عطر و طعم قهوه اثر دارند. اصلا چه چیزی باعث می شود که ما شیرینی، تلخی یا ترش بودن را در فنجان خود حس کنیم. اینکه قهوه عربیکا ترشی بیشتری نسبت به روبوستا دارد با چندبار امتحان کردن و نوشیدن قهوه در دهان احساس می شوند؟

طعم اولین قهوه ای که خوردید را به یاد می آورید؟

فرق بین قهوه خور آماتور و حرفه ای چیست؟

جمله ای هست که می گوید در قهوه، مساله بر سر مرگ و زندگی نیست، بلکه پای چیزی بسیار مهم تری در میان است! حضور در کافه ای که اکنون تبدیل به پاتوق همیشگی تان شده، اظهار فضل در باب کم و زیاد بودن اسیدیته قهوه، تیپ خاص و کافه رو داشتن همگی در کنار هم خوب و شکیل هستند، اما آیا داشتن این آیتم ها از شما یک قهوه خور حرفه ای می سازد؟

اگر صاحب کافه هستید یا در آن کار می کنید احتمالا با این جمله از سمت مشتری مواجه شده اید که قهوه طعم تلخ و زننده ای دارد و این همان طعم اصیل است. تعدادی از کسانی که با چنین جمله ای موافق هستند اغلب خود را عاشق قهوه معرفی کنند و مدعی این هستند که اطلاعاتی در رابطه با قهوه دارند. همان افرادی که مدت ها مشغول بحث کردن با باریستا بر سر پایین و بالابودن جزئیات و ریزه کاری ها هستند.

فرق بین قهوه خور آماتور و حرفه ای چیست؟

وقتی مشتری با شما ساز مخالف می زند

قهوه، این نوشیدنی محبوب و جذاب که هر انسانی را به وجد می آورد و بسیاری به شوق آن صبح خود را شروع می کنند. از علاقه که بگذریم، افراد زیادی عشق به قهوه را به طور حرفه ای دنبال می کنند و تعداد زیادی کلاس، کارگاه های قهوه آزمایی و دوره های باریستا شدن را طی می کنند تا بتوانند در این صنعت حرفی برای گفتن داشته باشند. از همه این ها بگذریم، تصور کنید پس از خِبره شدن مشتری هایتان با شما در مورد طعم قهوه موافق نباشند، واکنش شما چیست؟

اینکه کافه شما به سرو قهوه تخصصی آن هم یک برند درجه یک معروف است و به داشتن پرسنل حرفه ای و کارآزموده به خود می بالید، داشتن این ها امتیاز منحصر به فردی محسوب می شود ولی این همه چیز نیست! تصور کنید در حالی که با شور و اشتیاق فراوان در حال درست کردن قهوه دمی در v60 هستید و از عطر آن مست شده اید. اما برخلاف تصور شما مشتری نه تنها با شما موافق نیست بلکه معتقد است که عطر و طعمی که او احساس می کند با آن چه شما تصور می کنید کاملا متفاوت است.

وقتی مشتری با شما ساز مخالف می زند

چای میل دارید یا قهوه؟

قهوه با چای!

چه چیزی بهتر از یک فنجان قهوه گرم می تواند صبح دل انگیزی را رقم بزند. کمی آن طرف تر یک لیوان چای به راحتی می تواند خستگی یک روز پر از استرس را از شما دور کند. این دو نوشیدنی بسیار محبوب هر کدام دارای خاصیت های منحصربه فردی هستند که با تمامی خاطرات خوب و بد ما گره خورده اند. حالا اگر بگوییم که این دو را باهم ترکیب کنید و بنوشید جواب شما چه خواهد بود؟ عجیب است نه؟

قهوه یکی از پرسودترین صنعت های حال حاضر دنیا است که طبق پژوهش های صورت گرفته در پیشگیری از بیماری هایی نظیر آلزایمر و پارکینسون موثر است. از سوی دیگر افرادی که چای می نوشند، احتمال پایین تری در رابطه با ابتلا به سرطان های پوست، پروستات و پستان دارند. یکی از بحث هایی که همیشه در این میان جنجال برانگیز بوده برتری این دو نوشیدنی نسبت به هم است.

چای میل دارید یا قهوه؟

صنعت قهوه، مسبب شکل گیری ویروس بعدی در دنیا

یک فرضیه خطرناک!

از فجیع ترین روایت های صنعت دانه های قهوه، داستان کاپی لواک اندونزیایی است. گربه ای به نام زباد(civet) در مزارع می چرخد و از میوه قهوه تغذیه می کند. نکته اصلی معده این حیوان است که باعث ترشح آنزیم هایی می شود که باعث خاص شدن طعم قهوه می شود. در ادامه کارگران مدفوع  لواک را که حاوی دانه های دست نخورده قهوه است را جمع آوری می کنند و ادامه فرآیند فرآوری یعنی شستن، خشک کردن و رُست را روی آن انجام می دهند. قهوه ای به شدت گران و محبوب افراد ثروتمند!

صنعت قهوه، مسبب شکل گیری ویروس بعدی در دنیا

حال و هوای این روزهای باریستا بودن

باریستا بودن، ترکیبی از استعداد و تلاش برای هرچه بهتر بودن. صبور و آرام بودن در زمان های شلوغی کافه، همراه با لبخند همیشگی با ظاهری آراسته. از نحوه برخورد بخواهیم صحبت کنیم که جزء ملزومات است چرا که تجربه مشتری از دو عامل تشکیل می شود: کیفیت مواد و برخورد پرسنل. از طرفی هیچ صاحب کافه ای تمایلی به شنیدن چنین عبارت هایی مثل غذای حرفه ای، پرسنل آماتور خوشحال نخواهد شد!

اگر صاحبان کافه از این خوشحالند که کافه ای پررونق و شلوغ دارند این با داشتن باریستاهای کارآزموده و کاربلد نمی تواند بی ارتباط باشد. در این گیر و داد ویروس کرونا که کم این صنعت را تحت تاثیر قرار نداده حال و روز مزرعه داران و متصدیان این امر زیاد خوب نیست.

حال و هوای این روزهای باریستا بودن

در رقابت کافه داری میمانید یا میبندید

اگر به ریشه لغت کافه نگاهی بینداریم به معانی همچون همه و همه مردم بر می خوریم. پس از قرار معلوم قرار نیست که کافه جایی خلوت و ساکت باشد چرا که هویت آن در دور هم بودن و گپ و گفتگو خلاصه می شود.

اگر نگاهی به اولین قهوه خانه های ایران بیندازیم نقش جهان اصفهان را می بینیم که محلی برای تبادل نظر در باب مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بوده است، یا از سوی دیگر سنت کافه نشینی در اروپا، کافه های سرگرم کننده با میزهای بیلیارد و روزنامه در اولین کافه های وین طوری که کافه ها محلی برای بحث پیرامون موضوعات مختلف از سیاست تا شعر و هنر بوده اند، سری بزنیم به پاریس و کافه بروکوپ اولین کافه ادبی جهان که حالا بیش از سه قرن سابقه کار دارد و هنوز هم در آن به روی مشتری ها باز است.

می مانید یا می بندید؟