چگونه با انتظارات مشتریان کافی شاپ برخورد کرده و آن‌ها را مدیریت کنیم؟

چگونه با انتظارات مشتریان کافی شاپ برخورد کرده و آن‌ها را مدیریت کنیم؟

برای اداره کردن یک کافه‌ی تخصصی تیمی دلسوز و با تجربه مورد نیاز است. اگرچه موفقیت شما بیشتر به سرعت افراد تیمتان بستگی دارد؛ مدت زمان سفارش گرفتن آن‌ها از مشتریان و آماده کردن نوشیدنی‌هایشان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما لازم است بدانید برای اینکه مشتریان نسبت به کافه‌ی شما متعهد شوند و باز هم کافه‌ی شما را برای نوشیدن قهوه‌ی دلخواهشان انتخاب کنند باید بتوانید انتظارات آن‌ها را برآورده نمایید.

حتی در کافه‌های قدیمی ممکن است زمانی یکی از مشتریان از موضوعی شکایت کند، به طور مثال از منتظر ماندن بیش از حد و یا سرو کردن نوشیدنی اشتباه. زمانی که این موضوع پیش می‌آید نحوه‌ی برخورد پرسنل کافه با فرد ناراضی و با مشکل پیش آمده برد و یا باخت شما و کافه‌تان را مشخص می‌کند.

راجر دالی (Roger Dooley)، نویسنده، مشاور بازاریابی و سخنران مهمان در بسیاری از سمینارهای مرتبط، در مقاله‌ی خود در مورد ایجاد تعهد در مشتریان کافی شاپ می‌نویسد: « زمانی که صاحبان کسب و کار هیچ گونه همدلی با نگرانی‌های مشتریان ندارند و یا مشکلات مشتریان را تنها مربوط به خود آن‌ها می‌دانند، بایستی ریسک شکست همه جانبه، هم در نام نیک‌شان و هم درآمدشان را بپذیرند.»

در این مطلب با مواردی آشنا می‌گردید که از طریق آن‌ها می‌توانید نسبت به برخورد صحیح پرسنل کافه با رایج‌ترین مشکلات در یک کافی شاپ اطمینان حاصل نمایید.

چگونه با انتظارات مشتریان کافی شاپ برخورد کرده و آن‌ها را مدیریت کنیم؟

کافه ای در پورتور، پرتغال. Credit: Mirzan Campos Duarte

 

آشنایی با مفهوم لته آرت یا لاته آرت

 آشنایی با مفهوم لته آرت یا لاته آرت 

 

 لته آرت یا لاته آرت ، بسیاری از افرادی که به دنیای قهوه علاقه دارند یا به نحوی با آن در ارتباط اند حتما با این هنر آشنایی دارند ، هنر لاته آرت یا ترکیب شیر و قهوه از جمله پیچیدگی های حرفه باریستایی می باشد، که تسلط در درست کردن آن برای تمامی باریستا ها حائز اهمیت است .

لته آرت چیست ؟  

به زبان ساده باید بگوییم  به ترکیب بین شیر و قهوه در حجم مشخصی از اسپرسو ، شیر ، فوم شیر و فنجان لته آرت می گوییم. 

 


 

جدول اندازه گیری تمپر ها برای دستگاه های اسپرسو

 
جدول اندازه گیری تمپر ها برای دستگاه های اسپرسو 
 
 
 
 یکی از نکاتی که هنگام خرید ماشین اسپرسو عموما مورد توجه خریدار قرار میگیرد انتخاب تمپر میباشد. یکی از راههایی که میتوان سایز تمپر دستگاه اسپرسو را انتخاب کرد اندازه گیری قطر داخلی پورتافیلتر میباشد. که این اندازه برای ماشین اسپرسوهای مختلف متفاوت است. نمودار زیر سایز انواع تمپرها برای ماشین هایی با برندهای متفاوت را نشان میدهد.
 
 

به هر کسی تستر نگویید.

در تاریخ یکم آبان ماه 1398، استوری نظر سنجی در صفحۀ اینستاگرام ایران لته آرت منتشر شد و افراد مختلف نظر خودشان را در مورد تستر های قلابی اینستاگرام بیان کردند. هدف از طرح چنین نظر سنجی هایی کمک به هدایت صنعت غذا و نوشیدنی در مسیر درست است.

یکی از مشکلات بزرگ امروز صنعت غذا و نوشیدنی ایران، دسته ای تستر های قلابی در اینستاگرام هستند که آثار مخرب زیادی بر روی صنایع غذایی ایران و همچنین تغذیۀ عموم مردم می گذارند. در شمارۀ قبل این مطلب اشاره کردیم که چقدر سبک زندگی که این افراد تبلیغ آنرا می کنند، ضرر دارد. (مطلب شمارۀ قبل را اینجا بخوانید.) در این مطلب جدای از سبک زندگی اشتباه و تغذیۀ ناسالم، به تعریف حرفۀ تستری می پردازیم.

قوانین دومین دوره چلنج ایران لاته آرت

 

 

جایزه  نفر اول 60 میلیون ریال

جایزه نفر دوم 30 میلیون ریال

جایزه نفر سوم 20 میلیون ریال

به علت حوادث اخیر و قطع شدن اینترنت در اواخر آبان ماه تاریخ  دومین چلنج لاته آرت  به تعویق افتاده و تاریخ جدید به شرح زیر میباشد.

امسال دومین چلنج جامعۀ لاته آرت ایران در روز های دوازدهم ، سیزدهم و چهاردهم بهمن ماه برگزار خواهد شد. مانند سال پیش، این چلنج با سایر مسابقات متفاوت خواهد بود تا به صورت رقابت دوستانه، باریستا ها و لاته آرتیستان دور هم جمع شویم و توانایی های خودمان را در شرایطی متفاوت بسنجیم.

تفاوت چلنج ایران لته آرت چیست؟

چلنج ایران لته آرت، یک چالش پر از هیجان برای لاته آرتیستان است، چرا که رقابت به صورت دو به دو انجام می شود، یعنی اینکه دو نفر همزمان پشت یک دستگاه اسپرسو می ایستند و هرکدام یک دستگاه دو گروپ laspaziale s2  در اختیار دارند.. هر دستگاه یک آسیاب قهوه دارد و این تمام آن محیطی است که لاته آرتیستان برای رقابت در اختیار دارند. 

 

تصاویر اولین چلنج ایران لته آرت

 

در مرحله ی مقدماتی هر کدام از شرکت کننده ها باید یک لاته آرت ارائه دهند، اما اینکه پترن (طرح) آن ها چه باشد، مهم است. پترن آنها توسط گردانه ی شانس انتخاب می شود. در گردونه ی شانس هشت  تا پترن مختلف وجود دارد و هفت تای آن پترن هایی است که معلوم اند و هشتمین پترن آن پترن انتخابی یا free patern است.

نکته های کاربردی در کنترل کیفی رست قهوه

ممکن است دانه‌ی سبز قهوه‌ی با کیفیتی را تهیه و به خوبی آن‌را انبار کرده باشید. اما چه کارهای دیگری می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید رستری شما همیشه قهوه‌ی با کیفیتی رست و تولید می‌کند؟ موارد زیادی وجود دارند که بر کیفیت نهایی برشته کاری و یا همان رست تأثیرگذار هستند. در این مطلب با نکته‌هایی کاربردی آشنا خواهیم شد که در هر مرحله از پروسه‌ی رست قهوه به ایجاد استانداردهایی مناسب کمک خواهند کرد. 

 

برای آموزش باریستاها به چه مدت زمانی نیازمندیم؟

برای آموزش باریستاها به چه مدت زمانی نیازمندیم؟

مواردی که می‌بایست در لیست موارد آموزشی به باریستاهای خود لحاظ کنید کم نیستند: عصاره گیری برای اسپرسو، بخاردهی صحیح شیر، لاته آرت متقارن، آماده سازی قهوه‌های دمی، شستشو و تمیز کردن تجهیزات و محل کار، نحوه‌ی برخورد با مشتری به بهترین شکل، ارائه‌ی بهترین پیشنهاد غذا و نوشیدنی به مشتریان، به خاطر سپردن موارد آلرژی زا، ...

قطعاً یک باریستای کارآزموده به جریان کاری بهتر در کافه‌ی شما کمک فراوانی می‌کند و باعث می‌شود لبخند بر لب مشتریان نقش ببندد. اما تا زمانی که آموزش به آن‌ها تمام نشده، مشکلات عدیده ای به وجود خواهد آمد. به طور مثال باریستا سرویس‌های کمتری آماده می‌کند، زمان شما برای نظارت بر کار او بسیار گرفته می‌شود و حتی ممکن است مشتریان با نوشیدنی‌های بی کیفیتی مواجه شوند. یک باریستا در مرحله‌ی کارآموزی در حقیقت سرمایه‌ی بزرگی به حساب می‌آید، از همین رو برنامه ریزی دقیق به منظور جبران کاهش کارآمدی وی در زمان آموزش بسیار مهم تلقی می‌گردد.

در این قسمت پرسشی مطرح می‌شود: واقعاً چقدر زمان لازم است تا یک فرد تازه وارد به باریستایی کاملاً آموزش دیده تبدیل گردد؟ هدف‌های منطقی و دست یافتنی بعد از این مدت چگونه تعریف می‌شوند؟ برای یافتن پاسخ نویسنده‌ی این مطلب به سراغ انریکه فلورِس (Enrique Flores)‌ که در آکادمی آموزش و رست قهوه‌ی اسپانیایی Supracafe هد باریستا می‌باشد و در ضمن یکی از مدرسین انجمن قهوه‌ی تخصصی (AST) است صحبت کرده و از او پاسخ‌هایی را دریافت نموده ایم.

 

آموزش درون گروهی در دفتر Supracafe در مادرید، اسپانیا. Credit: Supracafe

 

گفت و گو با بانوی قهرمان مسابقات اروپرس

این مطلب، حاصل گفت و گوی کوتاهیست که با خانم سحر روحانی، بانوی قهرمان مسابقات ملی اروپرس امسال، یعنی سال 1398 داشتیم. خانم سحر روحانی را می توان اولین بانوی قهرمان صنعت قهوۀ ایران دانست و امیدوارم که پس از ایشان، شاهد درخشش هر چه بیشتر بانوان ایرانی در صنعت قهوۀ داخلی و جهانی باشیم.

 

مسابقۀ قلم و دانش در صنعت قهوه و کافه داری ایران، با هدف ترویجِ فرهنگ دانش پژوهی و ارتقای دانش عمومی در این صنعت برگزار می شود.

بسمه تعالی

قوانین اولین دورۀ مسابقات قلم و دانش در صنعت قهوه و کافه داری ایران مسابقۀ قلم و دانش در صنعت قهوه و کافه داری ایران، با هدف ترویجِ فرهنگ دانش پژوهی و ارتقای دانش عمومی در این صنعت برگزار می شود. قوانین: شرکت کنندگان باید یک مقالۀ معتبـر، بر اساس استاندارد های زیر بنویسند. حداقل تعداد صفحات، 7 و حداکثـر 35 صفحه مجاز می باشند. از زبان محاوره و عامیانه، کلمات و جمله بندی های پیچیده و زیاده گویی بپرهیزید.

چهارمین دوره مسابقات ملی اروپرس: ۱۲ و ۱۳ تیر ۹۸

12و13 تیر ماه مسابقات ایروس ایران در مرکز خرید بام لند تهران برگزار خواهد شد.

طرز تهیۀ چند شیرینی که لذت نوشیدن قهوه را بیشتر می کنند.

 

طرز تهیۀ چند شیرینی که لذت نوشیدن قهوه را بیشتر می کنند.

در همۀ کافه ها، همراه سفارش قهوه (اسپرسو یا دمی)، کاپوچینو و لاته، شیرینی یا شکلاتی سرو می شود. هر چه شیرینی تازه تر باشد، لذت خوردن آن و نوشیدن قهوه همراه خود را بیشتر می کند.
اگر قصد دارید که در منزل، محل کار و یا کافه یتان برای خود، خانواده یتان و مشتریانتان شیرینی تازه ای همراه با قهوه سرو کنید، با ما همراه باشید.
 

کوکی گردویی


 گردو به دلیل داشتن انواع ویتامین ها، مواد معدنی(آهن، منیزیم، فسفر و سلنیوم و …)، فیبر، آنتی اکسیدان و همچنین حجم بالای کالری از جمله خشکبارهای مقوی می باشد. بنابراین مصرف آن نقش موثری در سلامتی انسان دارد.