برای آموزش باریستاها به چه مدت زمانی نیازمندیم؟

برای آموزش باریستاها به چه مدت زمانی نیازمندیم؟

مواردی که می‌بایست در لیست موارد آموزشی به باریستاهای خود لحاظ کنید کم نیستند: عصاره گیری برای اسپرسو، بخاردهی صحیح شیر، لاته آرت متقارن، آماده سازی قهوه‌های دمی، شستشو و تمیز کردن تجهیزات و محل کار، نحوه‌ی برخورد با مشتری به بهترین شکل، ارائه‌ی بهترین پیشنهاد غذا و نوشیدنی به مشتریان، به خاطر سپردن موارد آلرژی زا، ...

قطعاً یک باریستای کارآزموده به جریان کاری بهتر در کافه‌ی شما کمک فراوانی می‌کند و باعث می‌شود لبخند بر لب مشتریان نقش ببندد. اما تا زمانی که آموزش به آن‌ها تمام نشده، مشکلات عدیده ای به وجود خواهد آمد. به طور مثال باریستا سرویس‌های کمتری آماده می‌کند، زمان شما برای نظارت بر کار او بسیار گرفته می‌شود و حتی ممکن است مشتریان با نوشیدنی‌های بی کیفیتی مواجه شوند. یک باریستا در مرحله‌ی کارآموزی در حقیقت سرمایه‌ی بزرگی به حساب می‌آید، از همین رو برنامه ریزی دقیق به منظور جبران کاهش کارآمدی وی در زمان آموزش بسیار مهم تلقی می‌گردد.

در این قسمت پرسشی مطرح می‌شود: واقعاً چقدر زمان لازم است تا یک فرد تازه وارد به باریستایی کاملاً آموزش دیده تبدیل گردد؟ هدف‌های منطقی و دست یافتنی بعد از این مدت چگونه تعریف می‌شوند؟ برای یافتن پاسخ نویسنده‌ی این مطلب به سراغ انریکه فلورِس (Enrique Flores)‌ که در آکادمی آموزش و رست قهوه‌ی اسپانیایی Supracafe هد باریستا می‌باشد و در ضمن یکی از مدرسین انجمن قهوه‌ی تخصصی (AST) است صحبت کرده و از او پاسخ‌هایی را دریافت نموده ایم.

 

آموزش درون گروهی در دفتر Supracafe در مادرید، اسپانیا. Credit: Supracafe

 

هفته‌ی اول: پروسه‌ها و دانش پایه ای

شاید گمان کنید اولین قدم در آموزش باریستاها نحوه‌ی عصاره گیری اسپرسو است، اما نباید زیاد عجله کنید. قبل از آن باریستاها می‌بایست با اطلاعات پایه ای تر آموزش داده شوند. در طول هفته‌ی اول، بهتر است باریستاهای تازه کار کمی بیشتر با محیط کارشان آشنا شوند. این موارد می‌تواند شامل پروتکل‌های سلامتی و ایمنی مانند خروجی‌های اضطراری در زمان آتش سوزی، شماره تلفن‌های ضروری، آلوده کننده‌های شیر، قهوه و خوراک‌ها باشد.

در همان زمان می‌بایست پروسه‌ی فروش را فرا بگیرند. در عین حال لازم است آن‌ها را با محل انبار کردن آیتم‌های مختلف، تأمین کننده‌ها و همینطور سیاست‌های بهداشتی آشنا ساخت. باریستاهای شما همچنین باید با منوی کافه و نحوه‌ی توضیح آن برای مشتری آشنایی کامل داشته باشند، این قسمت شامل موارد آلرژی زا نیز می‌شود. آموزش آن‌ها در نحوه‌ی برخورد با مشتریان ناراضی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

 

لاته و تست آووکادو. Credit: La Prospera

آموزش موارد تئوری قهوه به باریستاها از روز اول ایده‌ی خوبی است. تئوری یکی از موارد پایه ای به حساب می‌آید و شامل روش‌های دم‌آوری، درجه‌های رست، تاریخچه‌ی قهوه، گونه‌ها، روش‌های فرآوری و مباحث دیگر می‌شود.

بر اساس گفته‌ی انریکه آن‌ها به باریستاهای تازه کار کورس‌های سطح مقدماتی انجمن قهوه‌ی تخصصی (Foundation-Level SCA courses) را توصیه می‌کنند. او می‌گوید: «از فردی که به تازگی شروع کرده باشد درخواست می‌شود تا حداقل دو ماژول را پشت سر بگذارند. مقدمه‌ی قهوه دوره ای است که در آن درباره‌ی بخش تئوری و تفاوت بین گونه‌ها و انواع صحبت می‌شود. همینطور این دوره شامل یک جلسه‌ی کاملاً مقدماتی کاپینگ قهوه نیز می‌شود.»

تمامی این موارد حداقل به ۸ ساعت زمان نیاز دارد و می‌تواند به عنوان بخشی از آموزش در هفته‌ی اول لحاظ شود. البته این موضوع به اولویت‌های خودتان و برنامه‌ی دیگر اعضا بستگی دارد. به طور مثال ممکن است بخواهید هفته‌ی اول را به صورت هفته ای آزمایشی بگذرانید یا اینکه بر موارد دیگر آموزشی پایه تمرکز کنید. هر کاری که انجام می‌دهید لازم است باریستاهای تازه کار را در شیفت‌های ابتدایی شان کاملاً زیر نظر داشته باشید.

 

 

یک باریستا در حال کار. Credit: Neil Soque

۱ تا ۳ ماه: مهارت‌های پایه ای

باریستاهای تازه کار احتیاج به کسب تجربه دارند. بر اساس صحبت انریکه، آموزش دهنده باید بر توانایی آن‌ها در تغییر در تنظیمات دستگاه آسیاب، بخاردهی شیر، کنترل دما و تشخیص در زمان عصاره گیری مناسب تمرکز کند. او می‌گوید: «یک باریستای مبتدی می‌بایست طعم‌های پایه ای در اسپرسو را درک کند.»

این مرحله دقیقاً زمان مناسبی است که مطمئن شوید پرسنل جدید از مواردی که قبلاً به آن‌ها آموزش داده شده به خوبی استفاه می‌کنند. انریکه اضافه می‌کند باریستاهای تازه کار دائماً باید در حال آموختن باشند، شیمی شیر و نحوه‌ی بخاردهی آن به منظور حصول فومی ابریشمی و مناسب برای لاته آرت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

یک باریستا در حال ایجاد لاته آرت. Credit: Supracafe

اهمیت موارد غیر تکنیکی نظیر خدمات مشتری را نادیده نگیرید. همیشه برای پشتیبانی از باریستاهای خود آماده باشید. در طول سه ماه اول زمانی که باریستاهای تازه کار شیفت کاری خود را سپری می‌کنند می‌توانید به آن‌ها لقب باریستای کارآموز را بدهید و از باریستاهای باتجربه تر بخواهید که بر کار آن‌ها نظارت کنند.

۳ تا ۱۲ ماه

بعد از ۳ ماه می‌توانید از باریستای آموزش دیده انتظار عصاره گیری صحیح و با کیفیت برای اسپرسو و نوشیدنی‌های بر پایه‌ی اسپرسو را داشته باشید. می‌توان در این مرحله به آن‌ها لقب جونیور باریستا را اعطا کرد. آن‌ها در عصاره گیری، تنظیم دستگاه آسیاب، شستشو، بخاردهی صحیح شیر و آماده سازی نوشیدنی‌های با کیفیت و زیبا ماهر هستند.

اگرچه این باریستاها همچنان نیازمند تقویت کردن مهارت‌های خود هستند. همانگونه که تمامی ما اشتباه می‌کنیم، نباید انتظار داشته باشید که آن‌ها هرگز هیچ اشتباهی انجام ندهند. میگوئل گنزالز (Miguel Gonzalez) صاحب یک کافه در مادرید است. او می‌گوید هرگز باریستاهایی که یک سال آموزش را تمام نکرده باشند بدون سوپروایزر رها نمی‌کند.

انریکه با این نظر که باریستاها حداقل می‌بایست یک سال آموزشی را پشت سر بگذارند تا بتوانند به درجه‌ی مهارت کامل برسند موافق است. البته او اشاره می‌کند که این زمان بندی بر اساس خود فرد و کافه ای که در آن کار می‌کند می‌تواند متفاوت باشد. باریستاهایی که در کافه‌های تخصصی‌تر مشغول به کار هستند سریع‌تر پیشرفت می‌کنند، چرا که بر کیفیت تمرکز بیشتری وجود دارد.

 

 

 

یک باریستا در حال ایجاد لاته آرت. Credit: Supracafe

 

۱۲ ماه به بعد: تخصص

در این مرحله باریستای شما کاملاً ماهر و متخصص است. به گفته‌ی انریکه در این مرحله از باریستاها می‌توانید انتظار داشته باشید نه تنها دانش کافی و توانایی‌های تکنیکی داشته باشند، بلکه خدمات به مشتری را خوب بدانند. آن‌ها توانایی برخورد صحیح با همه‌ی‌ اقشار مشتریان را خواهند داشت، چه مشتریان ثابت چه افرادی که برای اولین بار به کافه‌ی شما قدم می‌گذارند.

بنابراین اساساً یک باریستا برای اینکه بتواند سرویس‌های مناسبی را آماده کند به حداقل ۳ ماه زمان نیاز دارد، نباید فراموش کرد که تا یک سال نمی‌توان از وی انتظار حرفه ای و متخصص بودن داشت. البته تمامی مواردی که ارائه شد قوانین صد درصد صحیح و کامل نیستند. همیشه درصد خطا وجود دارد. لازم به ذکر است شرایط کار در کافه‌های مختلف متفاوت است. از آن مهم‌تر افراد با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارند. بنابراین نمی‌توان از همه انتظارات یکسانی داشت.

نویسنده: Gisselle Guerra

مترجم: زهرا دادگستر

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید