قسمت پنجم کتاب گونه شناسی

 این مطلب قسمت پنجم کتاب گونه شناسی و گیاه شناسی قهوه می باشد.

 

کشت گیاه قهوه

گونۀ عربیکا و چه گونۀ روبوستا، هر دو در مناطق حاره و جو حاره می رویند. با این تفاوت که گیاه عربیکا در ارتفاعات بالا تر و دمای پایین تری نسبت به روبوستا می روید.

اما چگونه برای کشت گیاه قهوه اقدام می کنند؟

برای کشت دانه و گیاه قهوه دو روش وجود دارد.

 

  1. روش سنتی:

دانه هایی را که قابل کشت اند را در ابتدای فصولی که بارندگی وجود دارد، در حفره هایی می کارند. این روش بازدهی بسیار کم و ضعیفی خواهد داشت و حداقل نیمی از دانه های کشت شده، جوانه نمی زنند. این روش سنتی است و هنوز در برخی کشورها و مزارع انجام می شود. این روش بیشتر توسط کشاورزانی به کار برده می شود که در دستۀ کشاورزان خردۀ پای صنعت قهوه هستند و همجنین کشاورزانی هم که دست به کشت گونه و زیرگونۀ قهوۀ خاصی نمی زنند هم از این روش استفاده می کنند.

 

2- روش گلخانه ای:

 دانه ها را در گلخانه پرورش می دهند و بعد از جوانه زدن و گذشت حدود 6 الی 12 ماه، آن ها را به مزرعه انتقال می دهند. در این روش، با محافظت بیشتر از جوانه و گیاه تازه متولد شده، آن را در مراحل ابتدایی از شرایطی که می تواند منجر به خرابی آن شود، دور نگه می دارند و این چنین علاوه بر بازدهی بیشتر، گیاه در مراحل ابتدایی رشد تضعیف نمی شود و بقیۀ مراحل رشد، امکان مقاومت بیشتری را در مقابل خطراتی مثل آفت ها دارد. آن دسته از زیرگونه های خاص عربیکا را با این روش و با محافظت بیشتری می کارند.

 

 

 

در بیشتر کشورهای تولید کنندۀ قهوه، یک فصل برداشت اصلی وجود دارد. در حالی در برخی کشورها مانند کلمبیا، دو فصل گل دهی گیاه وجود دارد که یک برداشت اصلی و یک برداشت ثانویه انجام می دهند. ( همواره کیفیت دانه های برداشت اصلی بهتر است، چرا که درخت قهوه در بهترین فصل و شرایط آب و هوایی بار داده است.) دو بار برداشت از درخت باید به نسبت آنکه درخت و خاک را ضعیف می کند، سود داشته باشد. با دو بار برداشت باید کود بیشتر و سموم بیشتری مصرف کرد که برای بسیاری از کشاورزان صرفۀ اقتصادی ندارد. کشاورزانی که در حوزۀ قهوه های تجاری مشغولند، وزن فروش برایشان مهم است و گاهی هنگام برداشت میوه های  نرسیدۀ قهوه را هم می چینند، اما کشاورزانی که هدفشان تولید قهوۀ تخصصی است، بالا بودن کیفیت فروششان است تا امتیاز و کیفیت بیشتری نزد خریدار و مصرف کننده کسب کند و این چنین به قیمت بالاتری دانه های سبزش را به فروش می رساند.

 

جدول ماه های برداشت در کشور های مختلف تولید کنندۀ قهوه

 

 

آفات گیاه قهوه :

حدود 1000 گونه از حشرات و آفات برای گیاه قهوه کشف شده اند. علاوه بر این حشرات و آفات، پرندگان و جوندگان هم از میوۀ قهوه تغذیه می کنند که به محصول کشاورز، آسیب می رسانند. این چنین کشاورز به ناچار به آفت کش ها پناه می برد و یا از روش های ارگانیک آفت زدایی استفاده می کند. گونۀ عربیکا بیشتر در مقابل آفت ها آسیب می بیند و روبوستا مقاومت بیشتری نسبت به عربیکا در مقابل آفات دارد. (مطالعۀ گسترده و پرداختن بسیار به آفات گیاه قهوه ویژۀ متخصصان حاضر در مزارع قهوه و کشاورزان آن است.)

 

پایان قسمت پنجم

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید