ثبت مشخصات
ثبت مشخصات کافی شاپ و رستوران ها در سایت ایران لته آرت
مطالعه مطالب تخصصی
مطالعه مطالب تخصصی در زمینه های انواع کافه و قهوه
قهوه و سرطان

قهوه و سرطان

هنگامی که از باریستاها و قهوه فروش‌ها در مورد فواید قهوه سؤال می‌کنید، می‌گویند :« قهوه ضد سرطان اس...

عوارض سو مصرف کافئین

عوارض سو مصرف کافئین

امروزه قهوه و سایر نوشیدنی هایی که حاوی کافئین هستند، به عضو جدایی ناپذیر زندگی بسیاری از ما انسانه...

بلومینگ در قهوه های دمی چیست؟

بلومینگ در قهوه های دمی چیست؟

عصاره گیری قهوه به وسیلۀ روش های دمی مانند کمکس (chemex) و وی شصت (V60) ، پیچیدگی های خاص خودش را د...

پرتافیلتر عریان

پرتافیلتر عریان

طبق نظر سنجی که چند روز گذشته در استوری های صفحۀ اینستاگرام ایران لاته آرت در مورد پرتافیلتر نیکد ب...

برای یک باریستا هیچ اجباری به یادگیری مباحث تخصصی وجود ندارد

برای یک باریستا هیچ اجباری به یادگیری مباحث...

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و گسترش شبکه های اجتماعی، صنعت قهوه مانند دیگر صنایع پیشرفت متفاوتی را...

چرا نباید قهوه ی آسیاب شده بخریم

چرا نباید قهوه ی آسیاب شده بخریم

چرا نباید قهوۀ آسیاب شده بخریم؟ و چرا باید آسیاب قهوه تازه باشد؟ اگر شما مانند ما و بسیاری از افراد...

به بهانه روز ولنتاین (نقش قهوه در زندگی عاشقانه ما)

به بهانه روز ولنتاین (نقش قهوه در زندگی...

وقتی صحبت از روز جهانی عشق ورزیدن (ولنتاین) می شود، ناخودآگاه به یاد چیزهای مختلفی از جمله گل، شکلا...

رستوران را به خانه مشتری ببرید

رستوران را به خانه مشتری ببرید

اینکه در گیر و داد همه گیری ویروس کرونا بسیاری از مشاغل کسب و کار خود را از دست داده اند نباید دور ا...

تسلیم قهوه بد نشو! حتی در محل کار

تسلیم قهوه بد نشو! حتی در محل کار

روز اول مدرسه خود را به یاد دارید؟ صحنه جدایی از والدین قطعا برای بسیاری از ما دراماتیک بوده است. ر...

تبلیغات

آخرین باریستاها

باریستا امیر محمد ستاری

باریستا امیر محمد ستاری

نام و نام خانوادگی: امیر محمد ستاری تاریخ تولد: ۹/۱/۱۳۷۶ نام شهر: اصفهان آدرس م...

باریستا مسعود مفسری

باریستا مسعود مفسری

نام و نام خانوادگی: مسعود مفسری تاریخ تولد: 1371 نام شهر: سلماس آدرس محل کار: ر...

باریستا هستی حسنپور

باریستا هستی حسنپور

نام و نام خانوادگی: هستی حسنپور تاریخ تولد: 75.04.22 نام شهر: اراک آدرس محل کار...

آخرین کافی شاپ ها

کافه آسیا

کافه آسیا

نام کافه: کافه آسیا آدرس کافه: خراسان شمالی - شهرستان اسفراین - خ امام رضا (ع)...

کافه حکیم بوشهر

کافه حکیم بوشهر

نام کافه: حکیم آدرس کافه: بوشهر_ شهرستان جم_ شهر ریز_ بلوار امام تلفن همراه: 09...

کافه زمان اردبیل

کافه زمان اردبیل

نام کافه: کافه زمان اردبیل آدرس کافه: اردبیل خیابان دانشگاه ابتدای شهرک کشاورزی...

آموزشگاه ایران لته آرت

 مجله اینترنتی دانش قهوه

جهت کسب اطلاعات بیشتر از دوره های آموزشی با شماره های زیر در ارتباط باشید.

021-88943480    021-44375154

 

آخرین مطالب

مقدمۀ مطلب:

در این مطلب، آنچه که بیشتر از همه برای ما مهم است، توصیه های پزشکی است.

 

یکی از معضلات جوامع مدرن امروزی، سبک زندگی ماشینی و غذاهای ناسالم است. سبک زندگی به معنای الگو های رفتاری و عادات فردی در سراسر زندگی است که شامل تغذیه، تحرک بدنی، مصرف یا عدم مصرف دخانیات، میزان استرس و... می شود. تغذیۀ سالم و ورزش در این بین مهمترین اصول یک سبک زندگی سالم هستند. این یک حقیقت است که هر پزشکی شما را از مصرف زیاد فست فود ها و غذاهای چرب، بسیار فرآوری شده و دارای مواد نگهدارنده منع می کند. هیچ پزشکی شما را به خوردن فست فود ها دعوت نمی کند، پس اگر سلامت جسم و روانتان برایتان مهم است، به تبلیغات سبک های زندگی ناسالم در اینستاگرام اصلاً توجه نکنید.

بسیاری از به اصطلاح تستر های ایرانی در اینستاگرام، تخصص لازم برای نظر دادن در مورد غذا ها را ندارند. بسیاری از آنها در واقع تستر نیستند و فقط تبلیغ کنندۀ رستوران ها، فست فود ها و کافه ها هستند. بدین صورت که پول می گیرند و چند عکس و فیلم از یک مجموعۀ غذایی منتشر می کنند. آنوقت کجای این کار تستر نامیده می شود؟ خنده دار است، نه؟

 

مقدمۀ مطلب:

در این مطلب، آنچه که بیشتر از همه برای ما مهم است، توصیه های پزشکی است.

 

یکی از معضلات جوامع مدرن امروزی، سبک زندگی ماشینی و غذاهای ناسالم است. سبک زندگی به معنای الگو های رفتاری و عادات فردی در سراسر زندگی است که شامل تغذیه، تحرک بدنی، مصرف یا عدم مصرف دخانیات، میزان استرس و... می شود. تغذیۀ سالم و ورزش در این بین مهمترین اصول یک سبک زندگی سالم هستند. این یک حقیقت است که هر پزشکی شما را از مصرف زیاد فست فود ها و غذاهای چرب، بسیار فرآوری شده و دارای مواد نگهدارنده منع می کند. هیچ پزشکی شما را به خوردن فست فود ها دعوت نمی کند، پس اگر سلامت جسم و روانتان برایتان مهم است، به تبلیغات سبک های زندگی ناسالم در هر رسانه ای مانند اینستاگرام اصلاً توجه نکنید.

بسیاری از تستر های ایرانی در اینستاگرام، تخصص لازم برای نظر دادن در مورد غذا ها را ندارند. بسیاری از آنها در واقع تستر نیستند و فقط تبلیغ کنندۀ رستوران ها، فست فود ها و کافه ها هستند. بدین صورت که پول می گیرند و چند عکس و فیلم از یک مجموعۀ غذایی منتشر می کنند. آنوقت کجای این کار تستر نامیده می شود؟ خنده دار است، نه؟ به عنوان مخاطب، چرا باید کسانی که صلاحیت و دانش و تجربۀ لازم را ندارند، در صنعت غذا و نوشیدنی معروفشان کنیم؟

مجموعه ای از تنقلات ناسالم

تعریف حرفۀ فود تستر food taster

فود تستر به کسانی گفته می شود که دارای دانش زیادی در مورد انواع غذا ها، نوع طبخ و درست کردن آنها و سایر موارد وابسته هستند. همچنین یک شخص فود تستر باید دارای حس چشایی قوی و تجربۀ کافی در صنعت خوراک و نوشیدنی ها باشد تا بتواند به درستی در مورد غذا و نوشیدنی که تست می کند، نظر دهد. فود تستری یک شغل حرفه ای، منتقدانه و تخصصی در صنعت غذا و نوشیدنی ها است، آنقدر که هر شاخه، تستر های ویژۀ خود را دارد. مانند تستر قهوه، تستر پنیر، تستر کره ، تستر بسکوییت، تستر سوپ و ... .

متأسفانه در ایران، به دلیل مطلع نبودن عموم مردم از این شغل، افرادی به غلط به عنوان فود تستر معرفی شده اند. آنقدر که بسیاری از اساتید صنایع خوراک و نوشیدنی بر این باروند بیش از 90 درصد فود تستر های ایرانی، صرفاً تبلیغ کننده اند و فود تستر به حساب نمی آیند. 

مشکل اصلی اینجاست که این دسته از تبلیغ کننده ها سبک زندگی کاملاً ناسالمی را معرفی می کنند. سبک زندگی بیماری زا، پر از فست فود ها، غذا ها و نوشیدنی های ناسالمی که مصرف آنها چند بار در ماه برای یک انسان مشکلات زیادی همانند افزایش چربی خون، قند خون، سردرد، مشکلات عصبی و ... به وجود می آورند.

 کدام تستر را دیده اید که در صفحه اش از فواید سیب و سایر خوراکی های سالم بگوید و شما را به خوردن آنها دعوت کند؟ در ایران این چنین تستر های درستکاری وجود دارند و ما هم نوع فعالیت آنها را می ستاییم، اما تعداد آنها بسیار کم و انگشت شمار است. روی صحبت ما با جمعیت کثیر تبلیغ کننده های اینستاگرامی، به اسم فود تستر است که بدون هیچ علمی و صرفاً بر اساس خودنمایی های رنگارنگ به عنوان افراد مشهور صنایع غذایی و نوشیدنی شناخته می شوند. به عنوان مخاطب، این ماییم که نباید افراد بی دانش را معروف کنیم.

 

 

غذا های آماده یا همان فست فود ها، غذا هایی هستند که خیلی سریع و آسان درست می شوند و به عقیدۀ بسیاری از افراد خوشمزه هستند، اما ضرر های بسیاری دارند. همۀ فست فود ها مانند هم نیستند، چرا که صرفاً به یک نوع غذا فست فود گفته نمی شود، بلکه به خانواده ای از غذاها مانند همبرگر ها، پیتزاها، ساندویچ ها و... اشاره دارد. صرفاً هم به این صورت نیست که همۀ فست فود ها مضر باشند، برای مثال برگر های سالم، همراه با سبزیجات تازه، در برخی رستوران ها و فست فود خانه ها وجود دارند، اما همان برگر را هم نباید چند بار در هفته مصرف کرد. بدن انسان، نیاز به یک رژیم غذایی متنوع و سالم دارد که بیشتر از گیاهان تشکیل شده باشد. عموم فست فود هایی که در سراسر شهر ها به فروش می رسند، غذاهای ناسالم  و سراسر چربی هستند که خوردن آنها، بیماری های مختلفی را برایمان به وجود خواهند آورد. به همین دلیل به برخی از ضرر های غذاهای ناسالم مانند فست فود ها اشاره می کنیم.

در مقایسه با 50 سال پیش که بیشتر وعده های غذایی افراد، درون خانواده با آشپزی سنتی تأمین می شد، امروزه در شهر های بزرگ بیش از 40 درصد بودجه های غذایی خانواده ها صرف غذاهای آماده و یا غذا های رستورانی می شود. تفاوت این حجم از غذاهای آماده به این جا ختم می شود که بسیاری از مجموعه های غذایی به ویژه در ایران از روغن های اشباع شده، ادویه و نمک های زیاد استفاده می کنند تا غذای خوشمزه تری برای مشتری ها آماده کنند. همین مورد باعث بیماری های زیادی همانند چربی خون، گرفتگی عروق، سردرد، سکته های قلبی و مغزی و ... می شود. البته مجموعه های غذایی سالم و ارگانیک هم در شهر ها وجود دارند، که تعدادشان خیلی کم است. اما در این مطلب به رستوران ها وفست فود خانه هایی اشاره داریم که تبلیغ کنندگان اینستاگرامی به اسم فود تستر آنها را معرفی می کنند.  اگر دقت کرده باشید در اکثر ویدیوهای این تبلیغ کنندگان غذا های چرب و پر از پنیر های آب شده و سرخ شده به چشم می خورد. بسیاری از اساتید آشپزی استفاده از پنیر پیتزا به بهانۀ خوشمزه شدن را درست نمی دانند. اساتید آشپزی بر این باورند هر غذا، دستور طبخ ویژۀ خود را دارد و نباید از حد دستور طبخ عبور کنیم. هر تبلیغ کنندۀ اینستاگرامی هم، هر روز یک یا چند پست و استوری از این غذا ها به اشتراک می گذارد که اگر ما آنها را دنبال (فالو) کنیم و این پست و استوری ها را ببینیم، فاجعه برایمان شروع می شود. تکرار و عادی شدن استفاده از این چنین غذا های مضر در چند روز از هفته که همۀ پزشکان این سبک از زندگی را کاملاُ نادرست می دانند. بسیاری از فود تستر های قلابی، بستنی ها را به عنوان میان وعده به شما معرفی می کنند، در حالی که میزان کالری یک بستنی می تواند به اندازۀ یک وعدۀ غذایی همانند شام باشد. مشکل اصلی اینجاست که انسان ها به یک سبک زندگی عادت می کند. هر شب با این فلسفه که دلتان هوس یک همبرگر پر از پنیر پیتزا کرده، آنرا سفارش می دهید و می گویید یک شب که هزار شب نمی شود. اگر در طول ماه روز هایی که فست فود مصرف کرده اید را بنویسید، آخر ماه از تعجب شاخ در می آورید و این دقیقاً همان چیزی است که تستر های قلابی می خواهند، چرا که در ازای معرفی یک رستوران، مبالغ هنگفتی دریافت می کنند. هر چقدر شما بیشتر فست فود های مضر مصرف کنید، تقاضای فست فود بالا تر می رود و حتی کافه ها هم به فروش فست فود روی می آورند. کافه ای که باید بوی قهوه در آن پیچیده باشد، بوی روغن سوخته و پنیر پیتزا در آن حس می شود. 

 

 

 

مضرات فست فود ها:

بسیاری از ضرر های فست فود ها به میزان چربی اشباع آنها بر می گردد. واقعاً هیچ نیازی نیست که برای مصرف قارچ، از پنیر پیتزای آب شده روی آن استفاده کنید، در حالی که بسیاری از فست فود خانه ها قارچ را همراه با پنیر اضافه سرو می کنند. روغن های سرخ کردنی، انواع پنیر های چرب، ادویه های فراوان، نمک فراوان درون غذا ها، شکر فراوان درون سس ها و ... عامل بسیاری از بیماری ها هستند.

یکی از مضرات فست فودها، ‌سرخ شدن نشاسته در روغن است.

(منبع: مجلۀ اینترنتی دکتر سلام)

 استاد گروه علوم و صنایع غذایی دانشكده كشاورزی دانشگاه تبریز اظهار کرد: یکی از مضرات فست فودها، ‌سرخ شدن نشاسته در روغن است؛ هر هیدروکربنی که در روغن سرخ شود، حال هر روغنی باشد ایجاد پلی آکریل می کند که ماده ای بسیار سمی است. جواد حصاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار آوای رودکوف افزود: انواع فست فودها در سرخ کردنشان از روغن های اشباع استفاده می شود که بسیار چاق کننده هستند و فردی که به عنوان غذای اصلی از آنها استفاده می کند به افزایش وزن بی دلیل و افزایش کلسترول مبتلا می شود که عوارض شدیدی در پی دارد. وی بااشاره به ارزش پایین غذایی مواد مورد مصرف در فست فود خاطرنشان کرد: در تهیه اکثر فست فودها از سوسیس، کالباس و یا سیب زمینی سرخ کرده استفاده می شود و با توجه به افزودن مواد معطر و ادویه جات که طعم و مزه ای متفاوت به آنها می دهد در واقع از نظر ارزش غذایی در مراحل پایین رده بدنی مواد غذایی قرار دارند. اغلب گوشت های فرآوری شده (سوسیس، ‌کالباس و…) دارای پروانه بهداشتی هستند اما در فرمولاسیون این مواد فرآورده های غذایی از موادی استفاده می شود که مضر هستند؛ رنگ دهنده ها، ‌ادویه جات، ‌روغن و… ترکیباتی هستند که باعث بروز عوارض شدیدی در بدن می شوند که به طور اختصار به آنها اشاره می شود. عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با اشاره به عوارض نیتریت مورد استفاده در سوسیس و کالباس یادآور شد: در بعضی از سوسیس و کالباس ها از نیتریت به عنوان رنگ دهنده استفاده می شود که این ماده باعث ایجاد سرطان سیستم گوارشی در بدن می شود که از یک حد مصرف آن ممنوع است؛ اما از اکثر فرآورده های گوشتی (سوسیس، ‌کالباس و ‌همبرگر) که قیمت ارزانی دارند، نمی توان به عنوان جایگزین گوشت استفاده کرد؛ گوشتی که در این مواد استفاده می شود، کیفیت پایینی دارد که از پروتئین های غیر حیوانی هستند که با استفاده از پودر سیر، ادویه و فلفل به این قبیل گوشت ها، رنگ ، بو و طعم غیر طبیعی می دهند تا به یک محصول خوب تبدیل شوند؛ اما در واقع اینطور نیست و از مواد اولیه ناسالم تهیه شده اند. وی افزود: ادویه های استفاده شده در این مواد غذایی باعث ایجاد حساسیت شدید در بعضی افراد می شوند؛ به طور مثال بعضی مواقع افراد که از ادویه های هندی که با نحوه مصرف آنها آشنا نیستند، از این نوع ادویه ها استفاده می کنند که باعث اسپاسم حنجره می شود. حصاری از چاقی با مصرف فست فود گفت و تاکید کرد: چربی و روغن هایی که در این مواد غذایی استفاده می شود، بسیار چاق کننده هستند، چاقی که با کمبود مواد مغذی طبیعی همراه هست، فست فودها را می خوریم تا سیر شویم. افراد جامعه باید به عنوان تنقل به این مواد نگاه کنند نه به عنوان یک ماده غذایی سالم. سرخ شدن یک ماده غذایی نشاسته دار در روغن باعث ایجاد یک سری بیماری در بدن می شود استاد گروه علوم و صنايع غذايی، دانشكده كشاورزی دانشگاه تبریز در گفتگو با خبرنگار آوای رودکوف اظهار کرد: وقتی یک ماده غذایی نشاسته دار را در روغن سرخ می کنیم زنجیره های نشاسته پشت سر هم قرار می گیرند که ایجاد این رشته ها ترکیبات تازه ای به وجود می آورد که باعث ایجاد یک سری بیماری در بدن می شود.  صُدیف آزادمرد افزود: استفاده از روغن مخصوص سرخ کردن حتمی و لازم است؛ اما این روغن ها هم عوارض را کاهش نمی دهند و باز باعث بیماری می شوند ما باید از غذاهای آب پز، بخار پز یا تفت داده شده استفاده کنیم، اما باید این نکته را متذکر شد؛ استفاده از روغن های مایع که اشباع هستند در سرخ کردن مواد غذایی استفاده شوند؛ این روغن ها در اثر حرارت تبدیل به پرکسید می شوند که اکسیژن وارد زنجیره چربی می شود و باعث سمی شدن روغن می شود. وی خاطرنشان کرد: هیچ کس نمی گوید که صددرصد این غذاها را کنار بگذارید ما می گوییم به عنوان غذای گاهی وقتی استفاده شود نه اینکه در هفته 3 تا 4 وعده مصرف کنیم. آدمها دوست دارند که تنوع غذایی داشته باشند اما باید به سمت غذاهای سالم برویم؛ به طور مثال پیتزایی باشد با حجم کم و در آن از میوه ها و سبزیجات استفاده شود و پیتزایی حجیم،‌ چرب با پنیر و سس فراوان را کنار بگذاریم. عضو هیات علمی دانشگاه تبریز یادآور شد: در نحوه تهیه پیتزا مقدار زیادی طعم دهنده های متنوع، رب گوجه، سس مایونز، کالباس، سوسیس و پنیر پیتزا که پنیری بسیار چرب هست، استفاده می شود.  وی از حساسیت شدید پوستی در بچه ها درپی مصرف فست فود گفت و افزود: بچه ها که فست فودها را بسیار دوست دارند مصرف سوسیس و کالباس باعث حساسیت شدید پوستی در بچه ها می شود و پوست شان حالت کهیر پیدا می کند و لوله گوارش آنها هم تحت تاثیر این ادویه ها قرار می گیرد و مشکلاتی را برای شان ایجاد می کند. آزادمرد با اشاره به جایگرین مناسب فست فودها تاکید کرد: ما می توانیم به جای استفاده از این غذاهای چرب و پر ادویه از فست فود های سالم و سنتی استفاده کنیم؛ مخلوط میوه ها و سبزی ها؛ تخمه ها و تنقلات قدیمی، میوه های خشک شده ( توت، آلو، پسته، انجیر، خرما و …) که عوارض بسیار کمی دارند و چربی هایی که در این دانه های خوراکی وجود دارد برخلاف چربی هایی که در فست فودها استفاده می شود چربی های بسیار مفیدی هستند که نه تنها باعث بیماری نمی شوند، بلکه ‌چربی بد خون را کاهش داده و باعث افزایش چربی خوب بدن می شوند. به گزارش آوای رودکوف، فست فودها در طولانی مدت باعث اضافه وزن، ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی، ابتلا به فشار خون، ابتلا به دیابت، چاقی مفرط، اختلالات کیسه صفرا، ابتلا به برخی سرطان ها نظیر سرطان پروستات، پانکراس، سینه، ریه، روده و… همچنین افسردگی می شوند.

 

غذا های سالم و پر از فواید گوناگون که به عنوان اصلی ترین غذاهای انسان شناخته می شوند.

 

طبق آنچه که در مجلۀ اینترنتی دکتر سلام نوشته شده بود، فست فود ها بسیار مضر هستند، آنقدر که نباید به عنوان وعدۀ غذایی اصلی در هفته به آنها نگاه کنیم. دیگر تصمیم با خودمان است که با دنبال نکردن تستر های قلابی، دیدن غذا های ناسالم را برای خودمان عادی نکنیم و برای سلامتی جسم و روانمان ارزش قائل باشیم.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید