یک مفهوم را هرگز نباید فراموش کرد: یک قهوه بی کیفیت را نمی توان با آرت(Art) شگفت انگیز  حفظ کرد، اما یک آرت ضعیف را می توان با یک قهوه شگفت انگیز نجات داد! نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا آرت روی لاته هنوز یک ضرورت است؟ آیا آرت چیزی به ارزش قهوه اضافه می کند یا برعکس باعث کاهش ارزش کیفی قهوه می شود؟

بسیاری از صاحب نظران بر این باورند که این هنر هنوز هم از مهارت های مهم یک باریستا (درکنار تسلط بر نکات اساسی حرفه خود) محسوب می شود. ما تعدادی از دلایلی که برای مهم دانستن این هنر ذکر می شوند را در ادامه مورد بحث قرار داده ایم. لاته یک نوشیدنی عمدتا بر پایه اسپرسو و شیرگرم است که مواد تشکیل دهنده آن شامل یک سوم اسپرسو، دو سوم شیر گرم و مقداری فوم است.

این مهارت و هنر باریستا است که این فوم را در اشکال مختلفی به لاته اضافه کند. قدمت این نوشیدنی محبوب به قرن ها پیش برمی گردد. اولین بار این نوشیدنی در ایتالیا سرو شده است اما نقاشی کشیدن (ART) بر روی لاته و زدن طرح های جالب به سال 1989 برمی گردد. دیوید شومر در سیاتل برای اولین بار لاته آرت را خلق نمود و اولین طرحش در همان سال الگوی قلب بود که در سال 1992 نیز الگوی رُز را خلق کرد.

دیوید شومر در این رابطه می گوید: من برای خلق این اثر بسیار تلاش کردم تا بتوانم در آخر فوم را به شکلی که می خواهم روی کاپ نگه دارم. جریان اعتبارسازی لاته آرت متعلق به ایالات متحده است. فنجان قهوه تزئین شده با الگوها و اشکال جذاب و خلاقانه در دهه 1980 و اوایل دهه 1990 در این ایالت محبوبیت یافت و به سرعت در جهان منعکس شد.

در حال حاضر بزرگترین رونق و پیشرفت در کشورهای آسیایی اتفاق می افتد و رقابت در مسابقات جهانی بسیار تنگاتنگ است. مشخصه های لاته آرت حرفه ای شامل فاکتورهایی از قبیل الگوی تعریف و تقارن، کنتراست شفاف و براق و بدون حباب های قابل رویت است. برای درست کردن طرح ها دانستن مهارت های اساسی ضروری است. یک اسپرسوی با کیفیت و شیر شفاف و صاف.

یک باریستای باتجربه می تواند در کنار زدن طرح های کلاسیک همانند رزتا، می تواند نقش و تصاویر دیگر را نیز بر روی کاپ لاته بیندازد. هنر لاته تسلط بیشتری بر مهارت ها را به نمایش می گذارد. این آسان نیست، حتی یک الگوی ساده مانند قلب نیاز به تمرین زیاد، صبور بودن و مقدار مشخصی رشادت نیاز دارد. در حالت کلی مردم لاته آرت را دوست دارند.

به نظر شما آرت روی لاته مهم است؟

یکی از باریستاهای با تجربه در رابطه با این هنر خاطره ای بازگو می کرد: من قبلا مشتری داشتم که همیشه یک لاته بدون آرت سفارش می داد. این باعث ناراحتی من می شد چرا که این کار برای یک باریستای حرفه ای چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد تا یک الگوی جادویی را بر روی قهوه خلق کند. اما حس و حال وصف نشدنی را ایجاد می کند که حتی تماشا کردنش نیز خالی از لطف نیست.

آن شخص در نظر من بدون شک خالی از هرگونه احساسی بود. اکثر مردم بالای لاته خود قلب می بینند و لبخند می زنند و در عین حال یک حس خوب را تجربه می کنند. برخی ممکن است با آن عکس بگیرند. صرف نظر از عکس العمل افراد، این هنر قادر است کمی شادی به روز کسی اضافه کند و گرچه ممکن است کارساده ای باشد، اما به نظر من بسیار ارزشمند است. لاته آرت به بخشی اساسی در جهان قهوه تبدیل شده است.

برای همین جای تعجب نیست که کلاس های تخصصی آموزش حرفه ای لاته آرت همواره طرفداران خاص خود را دارد. مطالعات متعدد از جمله در دانشگاه آکسفورد نشان داده است که رستوران هایی که غذا را در بهترین حالت خود سرو و  ارائه می کنند، در نظر مشتری ارزش پولی آن غذا بالاتر و بهتر جلوه گر خواهد شد.

قهوه نیز به روشی مشابه عمل می کند. هنر زیبای لاته آرت بیانگر تمام زحماتی است که برای تهیه این نوشیدنی کشیده شده است: کسی که علاقه مند به قهوه است، با ساعت ها تمرین و کار خلق کردن آن را آموخته است و اکنون آنها تلاش بیشتری می کنند تا نوشیدنی با کیفیت بالا و ظاهری شکیل تحویل دهند. در رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام، که تنها حس آن بینایی است استفاده از  لاته آرت مهم است. این ویدیوها می توانند طرفدارانی را جذب کند که حتی قهوه شما را تاکنون نچشیده اند.

به نظر شما آرت روی لاته مهم است؟

البته باید بدانید که برخی متخصصین در این زمینه معتقدند می توان از این هنر صرف نظر کرد چرا که مهم طعم و بافت قهوه است که خواه یا ناخواه با طعم شیر مورد نیاز ترکیب شده و دیگر آن قدرها نیز نیاز نیست که ساعت ها زمان خود را صرف آموزش انوع پترن ها و طرح ها کرد. اخیرا استفاده از شیرهایی که میزان پروتئین آن ها کمتر و درصد گیاهی بودن آن زیاد است (مانند شیر سویا) طرفداران زیادی پیدا کرده است.

باید بدانید که استفاده از این شیرها فوم گیری را سخت تر می کند چرا که میزان پروتئین کمی دارند. در پایان (taste) طعم قهوه از هر چیزی مهم تر است، اما زمانی که بخواهید زیبایی را به نمایش بگذارید اینجاست که آرت به کمک شما می آید و یک لذت بصری را برایتان به ارمغان خواهد آورد. و در نهایت، شما قهوه را می نوشید! فکر می کنم این مهم است. به عبارتی مهمترین عنصری که باید در نظر گرفت، این است که شما نه تنها در تلاش برای درست کردن یک اثر هنری بر روی کاپ هستید بلکه باید به خود قهوه نیز توجه کنید چرا که در آخر شما قرار نیست به قهوه فقط نگاه کنید، بلکه می خواهید آن را بنوشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed