برای یک باریستا هیچ اجباری به یادگیری مباحث تخصصی وجود ندارد

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و گسترش شبکه های اجتماعی، صنعت قهوه مانند دیگر صنایع پیشرفت متفاوتی را تجربه کرد. یکی از مهمترین نقش هایی که در صنعت قهوه، در سراسر دنیا وجود دارد، شخصی است که پشت دستگاه اسپرسو می ایستد و برای افراد مختلف یک نوشیدنی خوش عطر و طعم قهوه سرو می کند. باریستا، همان نقش آخری است که با یک عصاره گیری ایده آل می تواند لذت سرو یک نوشیدنی از مزارع قهوه را برای افراد مختلف به ارمغان بیاورد. این شخص چنانچه نتواند بر اساس آموخته ها و تجارب خود، یک قهوۀ خوب برای مهمان ها و مشتری ها آماده کند، تمام تلاش افراد مختلف از کشاورز قهوه، فرد رستر، فروشنده ها و … را هدر داده است.

آن چیزی که امروزه در صنعت قهوه، به خصوص در دوره های آموزشی بسیار کم به آن پرداخته می شود، مباحث عملی هستند. کافه داران و باریستا ها باید بیشتر از علوم تئوری، به طور عملی مهارت هایی که به حرفه یشان مربوط هستند را یاد بگیرند.

« تا وقتی که شما نتوانید یک نوشیدنی خوش عطر و طعم برای مهمان ها و مشتری ها آماده کنید، هر آنقدر علمی که از صنعت قهوه و کافه داری دارید، هیچ فایده ای نخواهد داشت. علم و دانش باید حاصل داشته باشد و حاصل کار شما به عنوان کافه دار و یا باریستا، رضایت مشتری ها است. »

برای یک باریستا هیچ اجباری به یادگیری مباحث تخصصی وجود ندارد

پیشرفت و توسعۀ شبکه های اجتماعی در پیشرفت صنعت قهوه، تأثیرات مثبت بسیاری داشته است و در این میان اثر های منفی خود را نیز به همراه داشته است که با شناخت و بررسی آنها می توانیم به کمرنگ شدنشان کمک کنیم. یکی از تأثیرات منفی شبکه های اجتماعی این است که اشخاصی که دارای علم و تجربۀ درست و کافی نیستند، به عنوان استاد شناخته می شوند.

این دست از افراد با گفتن چند کلمه از مباحث تخصصی برای جذب و تبلیغات خودشان تلاش می کنند و دنبال کنندگان آنها خیال می کنند برای پیشرفت در این صنعت، باید حتما مانند آنها شوند و اموری را بیاموزند که آنها آموخته اند. در حالی که بیشترمان نمی دانیم که باید برای خودمان و در مسیر خودمان به یادگیری و پیشرفت بپردازیم.

در صنعت قهوه، کافه و رستوران داری باید تمام امکاناتی که در اختیار داریم را بررسی کنیم و بعد با توجه به آن ها، تصمیم بگیریم که چگونه کسب درآمد کنیم. هر شخص و هر مجموعه باید با توجه به شرایطش زمینۀ کاریش را تعیین کند. وقتی که نمی توانید از فروش قهوه های تخصصی درآمد مناسبی کسب کنید، هیچ اجباری وجود ندارد که به چنین کاری بپردازید.

برای یک باریستا هیچ اجباری به یادگیری مباحث تخصصی وجود ندارد

آن هم در بازار تجاری ایران که اوضاع خوب و درستی ندارد. برای کسب علوم تخصصی در صنعت قهوه، کافه و رستوران داری هم مانند همین امر، هیچ اجباری وجود نداشته و نخواهد داشت. شما با علاقه و تلاش خودتان می توانید تصمیم بگیرید که در چه مسیری فعالیت کنید.

همانطور که گفتیم رضایت مشتری ها بسیار مهم و ضروری است، اما به این مهم هم توجه داشته باشید که هیچ وقت نمی توانید همۀ انسان ها را از خودتان و فعالیتی که انجام می دهید، راضی نگه دارید؛ پس بهتر است طبق چهارچوبی که درست و استاندارد شناخته می شود فعالیت کنید و بیشتر بر روی افراد و مشتری هایی تمرکز کنید که به کسب درآمد و رضایت از خودتان کمکتان می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed