پایه ترین مباحث در یک حرفه، همیشه شناخت ابزار هستند. شکل، حالت، جنس، کارایی و چگونگی استفادۀ یک ابزار بسیار مهم اند. شیکر بوستون هم از دستۀ ابزار های اصلی یک بارتندر به شمار می رود، پس اگر به بارتندری علاقه مندید، این مطلب را با دقت بخوانید.

کاکتیل شیکر (Coctail shaker) وسیله ای است که برای میکس و مخلوط کردن نوشیدنی ها و مایعات با هم به کار می رود و متد شیک (Shake) را برای ما انجام می دهد. شیک باعث به جریان انداختن هوا به درون نوشیدنی شده و باعث می شود تا نوشیدنی به وسیلۀ یخ زودتر سرد شود. این وسیله انواع گوناگونی را نظیر شیکر کوبلر (Shaker cobbler) دارد که دارای سه تکه است که به هم وصل می شود، به همین دلیل به آن شیکر سه تکه هم می گویند. نوع دیگر آن شیکر بوستون  (Boston shaker)است که در این مطلب قصد بررسی آن را داریم.

شیکر بوستون، شیکر 2 تکه ایست که یک استوانۀ کوچکتر داخل یک استوانۀ بزرگتر قرار می گیرد. ( هر 2 تکۀ شیکر بوستون به معنای واقعی استوانه نیستند، چرا که دهنه های آن بزرگتر از انتهای آن ها است. )

تنها شیکر بوستون نیست که 2 تکه است، به همین دلیل به آن شیکر 2 تکه نمی گویند.

به تکۀ کوچکتر شیکر بوستون میکسینگ گلس یا اسمال تین (mixing glass -or- small tin) می گویند و به قسمت بزگتر آن لارج متال تین (larg matal tin) می گویند. (metal) به معنای فلزی است، زیرا همیشه قسمت بزرگتر از جنس فلز است، اما قسمت کوچکتر شیشه ای یا فلزی است. (tin) به معنای هر کدام از تکه های شیکر بوستون است.

در صورت فلزی بودن قسمت کوچکتر، آن شیکر بوستون را (tin on tin) یا (metal on metal) نیز می گویند.

 در مورد شیکر بوستون بیشتر بدانیم

شیکر بوستون در هر اندازه ای می تواند باشد، اما به طور معمول قسمت کوچکتر آن  دارای 16 oz ظرفیت و قسمت بزرگتر دارای 28 oz ظرفیت است.

Mixing glass یا قسمت کوچکتر شیشه ای شیکر بوستون، لیوان شیشه ای ضخیم، حرارت دیده و سخت است که مخصوص این مدل از شیکر ها ساخته شده است. اگر به جای این بخش از دیگر لیوان های معمولی شیشه ای استفاده شود، امکان شکسته شدن و خطر برای بارتندر در هنگام استفاده از آن وجود دارد.

این نوع شیکر ها دارای صافی (strainer) نمی باشند، ولی می توان با قرار دادن دو تکه در هم و ایجاد روزنه ای عمل پورینگ (pouring) یا همان ریزش مایع را انجام داد تا یخ ها و دیگر مواد جامد درون لیوان نیایند. همچنین بهتر است که صافی هایی که بر روی تکۀ بزرگتر قرار می گیرند ماند هاترن استرینر (hawthorn strainer) استفاده کرد.

اگر قصد خرد کردن و یا کوبیدن یخ و یا گیاهان و میوه ها را درون شیکر به وسیلۀ مادلر دارید، بهتر است از تکۀ بزرگتر شیکر یا همان larg metal tin استفاده کنید.

طریقۀ بستن شیکر بوستون:

بهتر است که مواد و مایعات را داخل تکۀ کوچکتر (mixing glass) ریخته و قسمت بزرگتر (larg small tin)  روی آن قرار داده شود، سپس ضربه ای آرام با کف دست به انتهای قسمت بزگتر زده شود تا محکم شود و امکان ریختن مایعات نباشد. در صورتی که با یک ضربه قسمت کوچکتر و بزرگتر در یک طرف در یک امتداد قرار گرفتند و زاویه ای صاف را ساختند، شیکر به صورت درست بسته شده است. در غیر این صورت امکام خروج مایعات از شیکر در هنگام شیک وجود دارد.

برای باز کردن آن هم کافیست که به قسمت طلاقی صافی که دو قسمت شیکر بر روی هم قرار گرفته اند، ضربه زده شود و قسمت کوچکتر آرام برداشته شود. اگر قسمت کوچکتر شیشه ای باشد و ضربه به غیر از قسمت صاف به نقاط دیگر زده شود، امکان شکستن آن وجود دارد.

تهیه و تنظیم: احسان صرامی

آنلاین خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed