اینکه اشتیاقتان به قهوه روز افزون است، دانش و اطلاعات مورد نیاز را دارید و می دانید که آماده اید که به سطح بعدی بروید تا این اشتیاق را با دیگران به اشتراک بگذارید، به دنیای آموزش باریستا خوش آمدید. مسیر پیش رو شما چالش برانگیز، پر از روزاهای خوب یا ناامید کننده و در نهایت بسیار باارزش است. افرادی را به یاد آورید که در مسیر باریستا شدنتان همیشه الهام بخشتان بودند، اکنون نوبت شماست که الهام بخش دیگران شوید.

چرا که به احتمال زیاد نمی خواهید شبیه مدرسانی باشید که حتی جالب ترین موضوعات را به مانند مردمانی از مریخ به شما آموزش می دهند و کاری می کنند که آرزویتان کنار گذاشتن همه چیز و بی علاقگیتان به این حرفه شود. پس در ابتدا بزرگترین چالش پیش روی شما تبدیل شدن به یکی همان مربیان رویایی است نه یک مربی به طور فجیعی خسته کننده.

یک مدرس یاد می دهد! سخنرانی نمی کند: آموزش (Training) انتقال دانش و مهارت از فرد به فرد دیگر است. این یک تعریف ساده ولی بسیار مهم است. مدرس باید توانایی انتقال مفاهیم و فن بیان قوی داشته باشد. به عنوان مدرس شما باید دانش قهوه را داشته باشید، اما در کنار آن باید توانایی انتقال این دانش را نیز داشته باشید.

مدرس بنیانگذار دانش نیست! شما منتقل کننده و تسهیل کننده هستید نه یک منبع: این برعهده شما نیست که همه چیز را به دانش آموختگان خود بگویید، شما راهنمای آن هاهستید. بنابراین شما منبع دانش نیستید، اما هنوز باید بدانید که در مورد چه چیزی صحبت می کنید. وقتی درکی از مبانی اصولی نداشته باشید راهنمای خوبی برای هنرجویان خود نخواهید بود.

مربی بی طرف است، نکته اصلی در قهوه تغییر است. برخی پیشرفت های جدید را دوست خواهید داشت، اما ممکن است از برخی از آنها متنفر باشید. مهم نیست. شما باید همه چیز را بدون تعصب یاد دهید. مدرس اشتیاق خود را نشان می دهد، اما وقتی بی طرفی حرف می زنیم منظور ما آرام بودن نیست. هیچ چیز بیش از اشتیاق  افراد را جذب و درگیر نمی کند.

این همان چیزی است که باعث می شود کارآموزان به یادگیری ادامه دهند. بهترین مربیان همان هایی اند که عاشق کاری هستند که انجام می دهند، به معنای واقعی عاشق! شما باید فکر کنید قهوه شگفت انگیزترین چیز روی کره زمین است.

مدرس خلاق است: قبل از شروع جلسه شما باید یک برنامه خلاقانه داشته باشید که الهام بخش کارآموزان شما باشد و در حین آموزش اگر اتفاق پیش بینی نشده ای بیفتند، باید به اندازه کافی خلاق باشید تا برنامه خود را به اندازه نیاز تغییر دهید. وقتی شما یک ورژن اصلی از نسخه خودتان هستید همواره کارآموزانتان شما و ایده هایتان را بیشتر از خطاهای غیرمنتظرتان به خاطر خواهند آورد.

مدرس حس ها را دریافت می کند: شما باید بدانید چه موقع کارآموزتان موضوعی را یاد گرفته و چه موقع هنوز به تسلط مورد نظر نرسیده است، حتی اگر به شما چیز نگوید. زیرا برخی از هنرجویان اعتماد به نفس کافی برای دادن بازخورد یا مطرح کردن سوالات را ندارند پس علامت ها را دریابید. فضای ساکت، جو خنثی و بدون تحرک، عدم طرح سوال یا ابهام و موارد دیگر.

مدرس هدایت گر است: در کوتاه مدت شما باید اعتماد به نفس را در گروه خود منتشر کنید. در دراز مدت شما نیاز دارید که کارآموزان خود را از طریق یک روند توسعه هدایت کنید و به آنها در رسیدن به برتری کمک کنید.

مهارت های یک مدرس باریستا

مدرس، همواره کارآموز است: مدرس باید همواره بیاموزد، اطلاعات خود را به روز کند و اطلاعات منسوخ شده را پاک کند. شما باید بر همه اتفاقات جدید در صنعت قهوه تسلط داشته باشید: ماشین ها، ابزارها و استانداردهای جدید. همانطور که پیش تر گفتیم تنها نکته ثابت در صنعت قهوه، تغییر است. یک مدرس همواره آگاه است. ممکن است به نقش خود را تسلط داشته باشید اما می دانید که قهوه مربوط به یک شخص نیست این در مورد همه ما در این صنعت است که با هم کار می کنیم. شما باید به تمام کارهایی که دیگران در زنجیره قهوه انجام می دهند احترام بگذارید.

Hannah Mercer مربی متخصص قهوه که باریستاهای حرفه ای را در انجمن تخصصی قهوه (SCA) تعلیم می دهد می گوید: همه چیز در زندگی من باید ارزش افزوده داشته باشد، اگر به آموزشی که می دهید علاقه ای ندارید چرا انجامش می دهید؟ اگر اشتیاق به تدریس ندارید، اگر نمی توانید اطلاعاتتان را به روز کنید دست از این کار بکشید.

مهارت های یک مدرس باریستا

به اعتقاد من همه چیز در زندگی من باید ارزش افزوده داشته باشد به اعتقاد او قهوه پیچیده است. (و به راحتی کار کردن با آن دشوار است) دادن وقت آزاد به کارآموزان برای تمرین نوشیدنی، سؤال و جواب ها از اتفاقاتی که در دستگاه اسپرسو اتفاق می افتد تا عواقبی که دم آوری غلط به بار می آورد همگی به داشتن یک کلاس پویا کمک می کنند.

در نهایت قهوه مربوط به مادر طبیعت، تغییرات آب و هوا، توانمندسازی زنان در صنعت قهوه ، کشاورزان و مربوط به افرادی است که به مردم اهمیت می دهند. آنچه در بازار اتفاق می افتد تحت تاثیر مزرعه است و آنچه در مزرعه اتفاق می افتد تحت تاثیر بازار است. همه چیز به هم وابسته است خواه آن را دوست بداریم یا نه ، همه در این جمع هستیم پس باید به تمام کارهایی که دیگران در زنجیره قهوه انجام می دهند احترام گذاشت.

مهارت های یک مدرس باریستا

برگرفته از مقاله want to become SCA trainer, 10 must have skills

مترجم نگار ابوطالبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed