پرتافیلتر عریان

 

طبق نظر سنجی که چند روز گذشته در استوری های صفحۀ اینستاگرام ایران لاته آرت در مورد پرتافیلتر نیکد برگزار کردیم، بر خود واجب دانستیم تا به صورت مختصر، مفید و کاربردی این نوع پرتافیلتر را برایتان معرفی کنیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پرتافیلتر عریان

پرتافیلتر یا دسته گروپ، قسمتی از اسپرسو ماشین است که سبد قهوه درون آن قرار می گیرد و زیر هد گروپ بسته می شود تا به آسانی با گذراندن آب داغ و تحت فشار از سابۀ قهوه (قهوۀ آسیاب شده) آنرا عصاره گیری کنیم. به زبانی ساده، پرتافیلتر عریان همان نمونۀ معمولی پرتافیلتر است، تنها با این تفاوت که قسمت ناوانی (یا شاور) در آن حذف شده است. به طور کلی، کاربرد این نوع پرتافیلتر بسیار متفاوت تر از نمونۀ معمولی آن است و بهتر است که از نزدیک کار با آن را تجربه کنید تا به تفاوت های این دو نمونه پرتافیلتر پی ببرید.

پرتافیلتر عریان

پرتافیلتر عریان برگرفته از واژۀ پرتافیلتر نیکد (naked portafilter) می باشد. واژۀ نیکد به معنای عریان و برهنه می باشد و دلیل نامگذاری آن، پیدا بودن سبد پرتافیلتر و آشکار بودن کل روند عصاره گیری قهوه است.

از آنجایی که سبد پرتافیلتر و سوراخ های آن، در پرتافیلتر عریان به خوبی پیدا هستند، به ما اجازه می دهند که بیشتر و بهتر نظاره گر روند عصاره گیری قهوه باشیم تا به ایراد هایی همچون چنلینگ (کانالیزه شدن) پی ببریم.

پرتافیلتر عریان

در صنعت قهوه های تخصصی، عطر و طعم های قهوه از اهمیت ویژه ای برخوردارند، به همین دلیل پرتافیلتر تک و دوبل منسوخ شده و تنها یک پرتافیلتر با یک تنظیم فاکتور های اثر گذار مانند درجۀ آسیاب، میزان آب ورودی، میزان قهوه، دمای آب و … مد نظر قرار می گیرد. به همین خاطر این نوع پرتافیلتر به دلیل نداشتن شاور ( و تماس کمتر قهوه با فلز و تغییر احتمالی عطر و طعم ها و دمای آن) در صنعت قهوه های تخصصی به کار گرفته می شود.

پرتافیلتر عریان

پرتافیلتر عریان به دلیل ریزش قهوه از ارتفاع و پیدا بودن روند عصاره گیری، از نظر ظاهری زیبایی به خصوص خود را داراست و می تواند برای مشتری های و حتی خود باریستا جذابیت خاصی داشته باشد. برای باریستا هم می تواند یکسری ویژگی های مثبت مانند تمپ کردن بهتر را به همراه داشته باشد، چرا که شاور یا همان ناودانی آن حذف شده و برای تمپ کردن، بهتر روی سطح قرار می گیرد. همچنین زمانی که روی هد گروپ بسته می شود، اگر ارتفاع سینی دستگاه کم باشد، می توانیم بدون مزاحمت شاور، فنجان بزرگتر را بهتر روی سینی اسپرسو ماشین قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed