کار کردن پشت یک بار حرفه ای که مشتریان بسیاری در طول روز دارد، به شدت نظم می طلبد. یک متصدی بار حرفه ای، همواره در کار خود به اصل پاکیزگی و نظم پایبند است و این یک نشانۀ حرفه ای بودن او به حساب می آید.

آیا تا به حال به عنوان متصدی بار برایتان پیش آمده که بطری های نوشیدنی ها را به اشتباه استفاده کنید؟ مثلاً بطری آب سیب را به اشتباه به جای بطری آب لیمو بردارید؟ چه راهکارهایی برای این مشکل در نظر دارید؟

کالرکدینگ چیست؟

یکی از راهکار های پیشنهادی چیدن بطری های نوشیدنی ها به ترتیب خاصی است که خود بارتندر آن ها را به خاطر بسپارد. اما آیا احتمال خطا در چیدمان وجود ندارد؟ آیا شخص دیگری که به عنوان متصدی بار پشت آن بار قرار گیرد هم همین نظم را به خاطر خواهد داشت؟

راهکار پیشنهادی دیگر، نوشتن اسم نوشیدنی ها ( کامل یا مخفف ) بر روی بطری ها است. این راهکار چهرۀ ساده و زیبای بطری ها را از بین می برد و برای بطری های که بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، چندان مناسب نیست. بلکه برای بطری ها و نوشیدنی های کم کاربرد می تواند راهکار خوبی باشد. اگر بارتندر بخواهد وقتش را در زمان شلوغی صرف خواندن نوشتۀ روی بطری ها کند، از سرعت عملش کاسته می شود. بهترین راه استفاده از نماد هایی است که به سرعت عمل بارتندر کمک کنند و همچنین از استاندارد خاصی پیروی کنند. کالر کدینگ راهکار بسیار مناسبی است که رنگ ها به عنوان نماد در آن استفاده می شوند و  از استاندارد جهانی پیروی می کند.

کالرکدینگ چیست

در یک بار حرفه ای، کد های رنگی به متصدی بار کمک می کنند تا علاوه بر مطمئن شدن وی از استفاده از متریال صحیح، به ساخت آن کاکتیل یا ماکتیل سرعت ببخشد. این کد ها طبق استاندارد جهانی تعریف شده اند. در صورت نبود تفکیک رنگ در پشت بار، این کد ها می توانند با نوار های رنگی بر روی بدنۀ بطری ها و استورر اند پورر ها قرار گیرند. ( کالر کدینگ برای نوشدنی های بدون الکل استفاده می شود. مانند آب میوه ها )

توجه : در پشت بار حرفه ای از پاکت، ظرف و بطری خود آب میوه ها و نوشیدنی ها استفاده نمی شود و بهترین بطری استاندارد مورد استفاده برای آنها استورر اند پورر (storer and pourer) است.

کالرکدینگ چیست

 

اگر آب میوه ای که استفاده می کنید، خارج از چارت زیر است، برای آن نماد و رنگ ویژه ای انتخاب کنید. و همچنان هم باید استورر اند پورر یا بطری مخصوصی برای آن آب میوه در نظر بگیرید.

به قلم احسان صرامی

منبع: مطالب کانال تلگرامی آقای هادی ذکایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed