شنیدن این خبر برای همه خوش آیند است بخصوص در فصلی مانند زمستان که یک فنجان قهوه می تواند خستگی را از تن بیرون کند (چه برسد به بیماری!). در این شرایط سخت که بهترین پناهگاه در خانه ماندن است چه چیزی بهتر از این؟ اگر نگاهی دقیق به قهوه و رایحه معطرش بیندازیم شاید بتوان از آن به عنوان ابزاری برای تشخیص یکی از فاکتورهای بیماری کرونا یعنی از دست دادن حس بویایی استفاده کرد!

در جدیدترین مطالعات انجام شده توسط مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری ایالات متحده آمریکا، عدم حس بویایی و چشایی یکی از رایج ترین علائم کووید-19 مشخص گردیده است. این در حالی است که اکثر تحقیقات انجام گرفته نشان داده اند که نزدیک به 50 الی 80% کسانی که تست کرونای آن ها مثبت شده حس بویایی و چشایی خود را هم از دست داده اند. نکته ای که در همان ابتدا باید به آن اشاره کرد این است که مصرف نوشیدنی یا غذاهای گرم برای پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری بارها توسط سازمان جهانی بهداشت و اخیرا توسط سازمان یونیسف با صراحت رد شده است و در این باره جمله معروف (چیزی که می تواند از شما محافظت کند رعایت فاصله اجتماعی است نه مصرف نوشیدنی های گرم) را اذعان کرده اند.

درست است که مصرف نوشیدنی های گرم باعث تسکین علائم بیماری می شود، اما جنبه پیشگیری ندارند! باید بدانید که ویروسی که وارد بدن شده است دیگر در برابر دمای شدید مصون است.

تصور می کنید به کرونا مبتلا شده اید؟ قهوه بو کنید

دمای بدن انسان در حدود 37 درجه سانتیگراد است که برای تکثیر و شیوع ویروس مناسب است. پس از تلاش بیهوده برای مصرف بیش از حد مایعات داغ و غذاهای گرم خودداری کنید چرا که بعید است که بتوان دمای مجاری تنفسی خود را با سرکشیدن نوشیدنی های داغ، آن چنان افزایش دهید که باعث نابودی ویروس های ساکن در سلول ها شود.

اما از سوی دیگر نوشیدنی همچون قهوه می تواند در زمینه تشخیص فقدان حس بویایی کمک شایانی بکند. طبق تحقیقات صورت گرفته اکثر افرادی که حس بویایی خود را از دست داده اند در نهایت پس از طی کردن دوره درمان حس بویایی خود را به دست خواهند آورد. نکته ای که اخیرا به آن رسیده اند این است که این بیماری فقط لایه ای از سلول های بینی را تحت تاثیر قرار می دهد که بعد از حدود 14 روز بهبود پیدا می کند اگر چه این بهبودی نسبی است و در افراد مختلف متفاوت است.

جدیدا پزشکان توصیه می کنند که افراد بدون علامت ویروس که به قهوه دسترسی دارند می توانند قهوه را بو کنند چرا که این کار یک روش ساده برای تشخیص از دست دادن حس بویایی است.

تصور می کنید به کرونا مبتلا شده اید؟ قهوه بو کنید

برای اینکار می توانید مقداری قهوه تازه را در منزل آسیاب کنید و تست حس بویایی را انجام دهید و بو کنید. به گفته جیمز شووب، پروفسور دانشگاه تافنس اگر پس از انجام این تست متوجه شدید که در تشخیص رایحه قهوه یا دیگر رایحه ها مشکل داشتید، بهتر است که یک سری آزمایشات را انجام دهید تا مطمئن شوید که سالم هستید چرا که قهوه همواره به علت رایحه خوش و تقویت نورون ها مورد توجه متخصصان بوده است و امروزه به عنوان ابزاری برای تشخیص خانگی این بیماری مورد توجه قرار گرفته است.

دلیل تاکید پژوهشگران به این مساله این نکته است که هنگام جویدن غذا، مولکول ها از لبه حفره بینی بالا می روند تا به گیرنده هایی در بالای بینی برسند، در همین راستا اگر حس کردید که برای مثال قهوه هیچ طعمی را ندارد در واقع حس بویایی خود را از دست داده اید. این آزمایش در مقیاس دقیق تر و البته بزرگتری انجام شد و در نتیجه محققان در مجله پزشکی BMJ انگلیس پزشکان را به استفاده از قهوه به عنوان ابزار تشخیصی بیماری کووید-19 تشویق می کنند. محقق برزیلی (سوفیا مرملشتاین) در تجربیات روزانه خود چنین بازگو می کند که بعد از از دست دادن حس بویایی اش به مدت دو روز، متوجه شد که به ویروس کرونا مبتلا شده است.

تصور می کنید به کرونا مبتلا شده اید؟ قهوه بو کنید

نکاتی که در این زمینه نیاز است بدانید این است که بو کردن قهوه یک روش علمی تشخیصی کاملا بدون نقص نیست. پس آن را با یک آزمایش کامل کلینیکی اشتباه نگیرید. هرچند از دست دادن حس بویایی می تواند یکی از بهترین پیش بینی کننده تشخیصی مبتلا شدن به بیماری کرونا باشد. یکی دیگر از نکاتی که اخیرا محققان به آن پی برده اند این مساله است که عدم از دست دادن حس بویایی به معنی مصون بودن از بیماری کووید-19 نیست. پس اگر امروز صبح در حالی که مشغول خوردن قهوه صبحگاهی خودتان هستید و عطر خوش قهوه تمام فضای خانه را پر کرده بود می توانید به این نتیجه برسید که امکان بیمار بودن شما کم است و از سوی دیگر ممکن است همچنان شما به SARS-COV-2 آلوده هستید اما حس بویایی خود را از دست نداده اید.

ترجمه و برگردان از وب سایت dailycoffeenews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed